Od czego zależy pogoda na Neptunie?

Od czego zależy pogoda na Neptunie?

Neptun stał się najdalszą planetą w Układzie Słonecznym, od czasu gdy przestano uważać za planetę Plutona. Stał się też ostatnio bardzo interesujący ze względu na niezwykłe zjawiska zachodzące w jego atmosferze.
Nowa publikacja dr Karen Aplin z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Oxfordzie i która się ukazała w czasopiśmie Nature Communications pokazuje, że badaczka wraz z prof. Giles Harrisonem próbują zgłębić oscylacyjne zmiany obserwowane w atmosferze Neptuna w ciągu ostatnich 40 lat.
Z powodu dużej odległości od Słońca, atmosfera Neptuna jest bardzo zimna. Jej temperatura wynosi ok. -170°C. Mimo to w atmosferze się napotkać można chmury, wiatr, burze a może nawet błyskawice. Atmosfera Neptuna złożona jest przede wszystkim z wodoru i helu oraz pewnej ilości metanu. To właśnie metan pochłania światło czerwone, co sprawia, że dominującym kolorem atmosfery Neptuna jest kolor niebieski.
Chmury w atmoserze Neptuna składają się głównie z amoniaku i metanu i pomimo, że atmosfera tej planety otrzymuje ok. 900 razy mniej światła słonecznego, niż Ziemia, Słońce ciągle wpływa na zachowanie chmur.
Począwszy od 1970 r. Jasność Neptuna i jego zachmurzenie były mierzone z dużą dokładnością przez dr Wes Lockwood z Lowell Observatory w Arizonie. Tak długie systematyczne badania są niezbędne ze względu na to, że okres obiegu Neptuna wokół Słońca wynisi 165 lat a średnia długość pór roku – ok. 40 lat.
W ciągu tych długich pór roku zauważono jednak oscylacyjne zmiany zachmurzenia występujące co 11 lat co sugeruje związek z cyklami aktywności słonecznej. Inna teoria wyjaśniająca te zmiany, wskazuje na główny czynnik promieniowanie kosmiczne, którego zmiany w latach 80., potwierdzone przez przelatującą w pobliżu sądę Voyager, znalazły odbicie w zachmurzeniu na Neptunie.
Widzimy, że najprawdopodobniej oba zjawiska mają wpływ na „pogodę” na Neptunie. Być może dotyczy to też zmian klimatu na naszej planecie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *