Dobroczynne statyny

Dobroczynne statyny

Zgodnie z najnowszymi badaniami statyny (grupa leków obniżająca poziom cholesterolu) stosowane przed operacjami wszczepienia bajpasów, zmniejszają ryzyko powikłań pooperacyjnych. Na ogół lekarze wstrzymują się od podawania tych związków przed i bezpośrednio po operacji ze względu na skutki uboczne, jednak badacze twierdzą, ze zdarzenia takie są rzadkie a korzyści przewyższają ryzyko.

„Wydaje się, że statyny podawane przed zabiegiem mogą chronić pacjentów przed migotaniem przedsionków czy nieregularnym biciem serca, które są częstymi powikłaniami po operacji” – powiedział dr Islam El Gendy, pracownik naukowy Uniwersytetu Florydy –  „Zastosowanie statyn również wydaje się zmniejszać ryzyko zgonu w trakcie i bezpośrednio po operacji.”

Naukowcy badali wyniki operacji  pacjentów, którzy otrzymywali statyny przed operacją i porównywali je z wynikami dotyczącymi pacjentów, którzy nie używali statyn. Ustalili, że redukują one ryzyko ataku serca i udaru w trakcie operacji. Jedna z korzyści stosowania statyn tkwi także w ich działaniu przeciwzapalnym, dzięki czemu są one zdolne do przeciwdziałania reakcjom zapalnym bo długiej narkozie.  

Istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań mających na celu ustalenie optymalnego dawkowania. 

 

 

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *