Mężczyźni nękani przez żony są narażeni na przedwczesną śmierć

Mężczyźni nękani przez żony są narażeni na przedwczesną śmierć

W sumie każdy mężczyzna wie, że ustawicznie narzekanie partnerki nie prowadzi do niczego dobrego. Teraz jednak to przypuszczenie potwierdzają badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze i opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Community Health.
Naukowcy zbadali dane zebrane od 9875 mężczyzn i kobiet w wieku od 36 do 52 lat. Wszyscy zostali zapytani o swoje codzienne relacje członkami rodziny i znajomymi. Jedenaście lat później zmarło 196 kobiet (4 proc.) i 226 mężczyzn (6 proc.). Prawie połowa zgonów była spowodowana chorobą nowotworową, a pozostałe – chorobami serca, wątroby, wypadkami i samobójstwami
Naukowcy przeanalizowali związki między powtarzającymi się kłótniami i zmartwieniami wynikającymi ze współżycia w rodzinie i relacjami społecznymi a śmiertelnością. Uwzględniono także wiek, płeć, warunki życia i status zatrudnienia.

Stwierdzono, że u osób, które skarżyły się na ciągłe zmartwienia i nadmierne wymagania ze strony partnera, ryzyko śmiertelności było większe 50 – 100 %, podczas gdy ryzyko śmierci osób, które doświadczali regularnych konfliktów w ramach jakiegokolwiek związku, było wyższe 2-3 razy!
Największe oddziaływanie stresu związanego z relacjami społecznymi dotyczy jednak mężczyzn, gdyż z reguły nie mają oni tak dobrze rozwiniętej grupy przyjaciół zdolnych do pomocy, jaką dysponują kobiety. Częściej też sięgają po alkohol.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *