Autonomiczne taksówki w Singapurze

Autonomiczne taksówki w Singapurze

Pierwsze na świecie taksówki autonomiczne już przewożą pasażerów w Singapurze. Jak na razie tylko wybrańcy będą mogli przywołać taksówkę za pomocą swoich smartfonów. Darmowy przejazd odbywa się w taksówkach kierowanych przez nuTonomy – oprogramowanie, które autonomicznie steruje pojazdem. Podczas gdy wiele firm, w tym Google i Volvo, testowały autonomiczne samochody na drogach publicznych przez kilka lat, nuTonomy oferuje pierwsze przejażdżki dla publiczności. NuTonomy pokonała więc sławną firmę Uber, która zamierza oferować przejażdżki autonomicznymi samochodami w Pittsburghu dopiero za kilka tygodni.

Usługa wystartowała z sześcioma małymi samochodami, których liczba ma urosnąć do kilkunastu do końca roku. Ostatecznym celem, nuTonomy jest posiadanie floty w pełni samodzielnych taksówek w Singapurze do 2018 roku, która będzie w stanie przyczynić się do ograniczenia liczby samochodów na zatłoczonych drogach Singapuru. Ostatecznie ten model transportu mógłby zostać przyjęty w miastach na całym świecie.
Póki co taksówki mają jeździć po ograniczonym terenie o powierzchni ok. 6,5 km2 w biznesowym okręgu miasta. Taksóki zatrzymują się tylko w określonych miejscach a pasażerowie muszą mieć zaproszenie nuTonomy. W ciągu kilku miesięcy liczba pasażerów ma wynieść kilka tysięcy.
auton
W każdym samochodzie, który jest zmodyfikowanym Renault Zoe, Mitsubishi i-MiEV electrics przebywają jednak kierowca, który będzie gotowy do przejęcia kierowania autem oraz technik dogladający komputera. Auto jest wyposażone w 6 zestawów Lidar – czyli w skrócie laserowym radarem. Jeden z nich zamontowany jest na dachu, gdzie będzie stale się obraca, skanując otoczenie w poszukiwaniu przeszkód i reagując na zmiany świateł ulicznych.
NuTonomy jest firmą 50-osobową z siedzibą w Massachusetts i w Singapurze. Została założona w 2013 roku przez Karla Iagnemma i Emilio Frazzoli, naukowców z Massachusetts Institute of Technology, którzy studiowali robotykę i budowali autonomiczne pojazdy dla Departamentu Obrony. NuTonomy ogłosiła że współpracuje z Urzędem Transportu Lądowego Singapuru.

Autonomiczny pojazd
– Singapur jest idealny, ponieważ ma dobrą pogodę, wielką infrastrukturę i kierowców, którzy mają tendencję do przestrzegania przepisów ruchu drogowego – mówi K. Iagnemma. Ponieważ leży na ograniczonej powierzchniowo wyspie, Singapur szuka nietradycyjnych sposobów, aby rozwijać swoją gospodarkę, stąd też poparcie dla badań nad pojazdem autonomicznym..

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *