Bakterie w kosmosie

Astronauci podczas długich misji mogą być narażeni na wiele niebezpieczeństw: promieniowanie kosmiczne, mikrometeoryty, kosmiczne śmieci, choroby kości, zwiotczenie mięśni itp. Okazuje się, że zagrożenie może pochodzić także od mikroorganizmów i to bynajmniej nie od jakichś hipotetycznych, zjadliwych stworzonek rodem z innej planety, ale od zwykłych ziemskich bakterii. Odkryto bowiem, że bakterie w kosmosie mogą  być dość trudne do zwalczenia za pomocą antybiotyków.

Międzynarodowy zespół badaczy wysłał w kosmos bakterie E. Coli. Dokładniej, mikroorganizmy zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną a następnie dość brutalnie potraktowane gentamecyną – antybiotykiem, który bez problemu zabija je na Ziemi. Po zakończeniu terapii antybiotykiem, 13 razy więcej bakterii E. Coli przeżyło na stacji kosmicznej, niż w porównawczej próbce na Ziemi. Okazało się także, że komórki bakterii były o 63% mniejsze od tych które, żyły i rozmnażały się na Ziemi.

Luis Zea,z Uniwersytetu w Kolorado – lider grupy badaczy – stwierdził, że jego zespół przede wszystkim starał się wyjaśnić dlaczego w stanie nieważkości bakterie zmieniają swój kształt i wielkość. Więcej o bakteriach w kosmosie pisaliśmy już we wcześniejszym artykule

Prawdopodobnie w stanie nieważkości bakterie mają łatwiejszy dostęp do pokarmu. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki pokarmu nie osadzają się ani nie pływają po powierzchni wody (w której żyją nasze mikroorganizmy). Pokarm przemieszcza się swobodnie, podobnie zresztą jak same bakterie, istnieje więc większe niż normalnie, prawdopodobieństwo spotkania. Dla przeżycia wystarczą zatem mniejsze rozmiary a nawet grubsze ścianki komórkowe. Bakterie w kosmosie rozwijają ewolucyjnie właśnie te dwie cechy, bo one właśnie warunkują odporność na antybiotyki: ze względu na mały rozmiar nieczęsto dochodzi do spotkania z cząsteczką antybiotyku a jeśli nawet, to grubsza ściana komórkowa jest kolejną zaporą, trudną do sforsowania.

Wyniki badań wymuszą najprawdopodobniej opracowanie nowatorskich metod walki z mikroorganizmami chorobotwórczymi a to z kolei przyczyni się do opracowania leków zwalczających bakterie odporne na antybiotyki, z których mamy coraz większy problem.

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz