Bieg na krawędzi wyginięcia

Najszybsze zwierzęta na świecie – Gepardy – wkrótce znikną o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania mające na celu uratowanie tego gatunku.
Zgodnie z danymi podawanymi przez Wildlife Conservation Society populacja gepardów wynosi 7100 sztuk, co stanowi już tylko 9% liczby notowanej w przeszłości. Najbardziej dotknięta wymieraniem została populacja w Azji, gdzie pozostało żyje już ok. 50 sztuk w odizolowanym obszarze w Iranie.
Ze względu na ten dramatyczny spadek populacji, Gepard został wpisany na czerwoną listę gatunków zagrożonych International Union for Conservation of Nature. Gatunki wpisane na tę listę mają szansę częściej uzyskać międzynarodowe wsparcie i ochronę.
Dr Sarah Duran z Wildlife Conservation Society twierdzi, że ze względu na skryty charakter tych kotów, trudno było do tej pory zebrać dane o ich liczebności, co sprawiało, że były one pomijane w opracowywaniu planów ochrony przyrody. Okazało się jednak, że m.in. ze względu na duże potrzeby przestrzenne tych zwierząt w połączeniu z kurczącymi się zasobami dostępnymi dla dzikiej przyrody, gatunek ten jest zagrożony na wymarciem o wiele bardziej niż dotychczas sądzono.
Opracowano plany ochrony gatunku jednak potrzebne są pieniadze na ich wdrożenie. Decyzje podjęte w trakcie spotkania w Johanesburgu było przełomowe zwłaszcza w zakresie zahamowania nielegalnego przemycania gepardów z Rogu Afryki.
Gepardowi, chociaż słynącemu z szybkości, rzadko udaje się uciec od niebezpieczeństw czyhających na niego nawet w rezerwatach. Ciągłe polowania ludzi na zwierzynę, na którą polują też drapieżniki sprawia że zmniejszają się możliwości przetrwania tego gatunku. Do tego dochodzi chwytanie i handel tymi kotami, jako zwierzętami egzotycznymi i mamy smutny obraz końca pewnej epoki.

586181495ef57

Co gorsza, jako że jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych drapieżników na świecie, 77% siedlisk geparda przypada poza obszarami chronionymi. Rzeczywiście, głównie z powodu presji człowieka, w Zimbabwe populacja geparda gwałtownie spadła od 1200 do 170 zwierząt w ciągu zaledwie 16 lat – co stanowi stratę 85% gepardów w tym kraju.
Naukowcy domagają się zmiany paradygmatu w ochronie przyrody i bardziej całościowego podejścia. Ekosystemy przekraczają granice krajów i ich ochrona wymaga współdziałania wielu rządów i społeczności lokalnych. Jeśli tej współpracy nie będzie, prawdopodobnie wkrótce znikną gepardy a także inne duże dzikie zwierzęta.