Jak chronić swego psa przed zimnem

Psy jak ludzie, mają różną tolerancję temperatury i są wrażliwe na warunki pogodowe. Niektóre psy mogą biegać w śniegu przez wiele godzin i w końcu zaczynają ziajać (ich wersja pocenia się) w wyniku przegrzania się z powodu dużej aktywności. Inne, nawet po kilku minutach spaceru, zaczynają się trząść i ciągną za smycz, aby zmusić właściciela do powrotu do ciepłego domu.

Naprawdę nie ma jednej temperatury przy której jest już zbyt zimno, aby zabrać psa na zewnątrz. Należy jednak zawsze uważnie obserwować swojego zwierzaka, aby wiedzieć, że nie jest mu zbyt zimno i odpowiednio postępować.

Nigdy nie należy zostawiać psa samego podczas mroźnej lub niesprzyjającej pogody, ponieważ może to doprowadzić do hipotermii.

Z kolei nie trzeba się aż tak bardzo zwracać uwagę, aby chronić swoje łapy przed solą i środkami chemicznymi. Gdyby pies zjadł torbę z tymi produktami, to by pewnie wywołało poważne kłopoty zdrowotne. Ale jeśli pies wyliże się trochę soli ze swoich łap, to w najgorszym przypadku doświadczy rozstroju żołądka. Można tego uniknąć, wycierając poduszki łap mokrą myjką po każdym spacerze.

Niektóre psy mają tendencję do zbierania lodu i śniegu między palcami. Oznakami tego mogą być skakanie w miejscu, przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę i wygryzanie lodu spomiędzy palców. Możemy zabezpieczyć przed tym psa za pomocą zwykłej nietoksycznej i bezpiecznej w użyciu wazeliny. Mimo to zaleca się ją wycierać po spacerze, gdyż po zjedzeniu może powodować biegunkę.

Każdy właściciel psa zgodzi się, że dobry pies to zmęczony pies. Tak więc, jeśli zwierzę nie jest tak małe, aby mogło odpowiednio ćwiczyć w domu, niezbędne jest wychodzenie na zewnątrz. Ćwiczenia stymulują psy psychicznie i zapewniają więź z ich właścicielami, jednocześnie usuwają nadmiar energii i zapewniają liczne korzyści zdrowotne, podobnie jak w przypadku ludzi. Chociaż zimą często mamy ochotę zapaść w sen, musimy się zmusić i sprawić, aby nasz pies był jak najbardziej aktywny.