Czy można być nieśmiertelnym?

Biologia już od dawna nie przestaje fascynować. Dziś chciałbym obalić jeden z najbardziej ugruntowany mit o życiu mówiący, że nieśmiertelność nie istnieje. Okazuje się jednak, że naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham udowodnili, że pewien gatunek robaka przeciwstawia się skutecznie procesowi starzenia się i potencjalnie jest nieśmiertelny. Odkrycie to, opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences, może rzucić nieco światło na możliwości łagodzenia starzenia komórek ludzkich.
Gatunek nieśmiertelnego robaka (a właściwie grupa gatunków) to płaziniec zwany Planarian.
Robaki te mają zadziwiającą naukowców wręcz nieograniczoną zdolność do regeneracji. Naukowcy badali zdolność do wymiany uszkodzonych komórek i całych tkanek w nadziei zrozumienia mechanizmu leżących u podstaw długowieczności tych zwierząt.

Dr Aziz Aboobaker ze Katedry Biologii Uniwersytetu, powiedział:
– Badaliśmy dwa rodzaje robaków robaków; te, które rozmnażają się płciowo, jak my, i te, które rozmnażają się bezpłciowo, przez podział. Oba rodzaje wydają się mieć zdolność regeneracji przez wytwarzanie w nieskończoność nowych mięśni, skóry, wnętrzności, a nawet całych mózgów.
Zazwyczaj jeśli komórki dzielą się, by naprawić zranienia, czy podczas wzrostu organizmu, nawet te nowopowstałe posiadają już cechy wynikające ze starzenia, inaczej mówiąc powstające komórki są już stare. Nasza skóra jest chyba najbardziej widocznym przykładem tego efektu.
polycelis_felinaPolycelis feline
Dzieje się tak ponieważ komórki macierzyste organizmu zatracają zdolność do podziału a tym samym nie potrafią już zastępować komórek już wyspecjalizowanych.
W trakcie podziału komórek informacja genetyczna musi zostać skopiowana. Nici DNA, które zawierają tę informację znajdują się w chromosomach, same są skręconymi pasemkami cząsteczek DNA. Pasemka te nie rozplatają się dlatego, że na ich końcach znajdują się spajające je związki chemiczne zwane telomerami. Można je porównać do małych tulejek nakładanych na końce sznurówek, w celu ochrony ich przed strzępieniem się.
Podczas każdego podziału telomery, chroniące chromosomy, stają się krótsze. Jeśli staną się zbyt krótkie komórka traci zdolność do podziału i do regeneracji. Dr Aziz Aboobaker przewidział jednak, że podziały dorosłych komórek macierzystych robaków planarian nie powodują skracania telomerów, czyniąc te komórki potencjalnie nieśmiertelnymi.
Dr Thomas Tan wykonał kilka ciekawych i trudnych doświadczeń, by wyjaśnić nieśmiertelność robaka. We współpracy z resztą zespołu, on również w pewnym stopniu przyczynił się do zrozumienia sprytnej sztuczkę molekularną, która umożliwia komórce dzielić się bez końca bez skracania telomerów.
Poprzednie prace (zakończone przyznaniem nagrody Nobla w 2009 roku z medycyny), wykazały, że telomery mogą być chronione przez przez enzym zwanego telomerazą. U większości organizmów rozmnażających się płciowo enzym jest najbardziej aktywny podczas wczesnego rozwoju więc gdy się starzejemy, telomery zaczynają zmniejszać swoją długość.
Naukowcy ustalili gen, który jest odpowiedzialny za produkcję telomerazy. Okazało się, że jeśli wyłączyć ten gen, to telomery skracały swą długość po każdym podziale. W tym samym czasie odkryto, że wśród robaków, które rozmnażały się bezpłciowo (przez podział) występują wysoka aktywność telomerazy, co pozwalało komórkom macierzystym dzielić się i wymieniać zniszczone tkanki.
Zdziwienie wywołuje, że robaki rozmnażające się płciowo, nie wykazują tego samego mechanizmu chroniącego telomery, jak te rozmnażające się bezpłciowo. Jest to zaskakujące ponieważ z obserwacji wynika, ze oba rodzaje robaków mają nieograniczone możliwości regeneracji. Wynika stąd, że może istnieć jakiś inny mechanizm zapobiegający skracaniu telomerów wśród robaków dwupłciowych, albo okaże się, że jednak ich zdolności regeneracyjne nie są nieskończone, jak myślano wcześniej.
Skoro śmiertelność okazje się być mitem i istnieją zwierzęta, które potencjalnie mogą żyć wiecznie, to czy można powstrzymać starzenie ludzi? Osobiście sądzę, że nastanie taki dzień, bo skoro coś jest możliwe, to na pewno nastąpi, nieprawdaż?.

Możliwość komentowania została wyłączona.