Dlaczego ludzki mózg zmniejszył się 3000 la temu?

Mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Teraz nowe badanie przybliżyło nas do zrozumienia części jego ewolucji. Pokazuje, że ludzkie mózgi zmniejszyły się około 3000 lat temu. Badanie i zrozumienie przyczyn i konsekwencji ewolucji mózgu pomaga nam zrozumieć naturę ludzkości. Jest dobrze udokumentowane, że ludzkie mózgi powiększyły się w ciągu naszej historii ewolucyjnej. Mniej doceniany jest fakt, że ludzkie mózgi zmniejszyły się od czasów plejstocenu. Kiedy dokładnie te zmiany miały miejsce lub dlaczego, nie było wiadome.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że ludzie mają niezwykle duże mózgi – znacznie większe niż przewidywano na podstawie wielkości naszego ciała. W naszej głębokiej historii ewolucyjnej wielkość ludzkiego mózgu dramatycznie wzrosła.

Naukowcy zastosowali analizę punktów zmian do zbioru danych 985 kopalnych i współczesnych czaszek ludzkich. Odkryli, że ludzki mózg zwiększył swój rozmiar 2,1 miliona lat temu i 1,5 miliona lat temu w plejstocenie, ale zmniejszył się około 3000 lat temu (holocen). Zmniejszenie wielkości ludzkiego mózgu 3000 lat temu było dość nieoczekiwane.

Aby rozwikłać tę tajemnicę, zespół naukowców z różnych dziedzin akademickich postanowił zbadać historyczne wzorce ewolucji ludzkiego mózgu, porównując swoje odkrycia z tym, co jest znane w społecznościach… mrówek.

Społeczeństwa mrówek i ludzi są bardzo różne i podążały różnymi drogami ewolucji społecznej. Niemniej jednak mrówki dzielą z ludźmi ważne aspekty życia społecznego, takie jak grupowe podejmowanie decyzji i podział pracy, a także produkcja własnej żywności (rolnictwo).

Mózgi zużywają dużo energii. W dobie rozwoju społeczeństw ludzkich, do głosu doszła specjalizacja. Stało się niepotrzebne aby pojedyncza jednostka znała się na wszystkim. Jednostki zaczęły polegać na wiedzy rozproszonej w całej grupie, w której żyła.  Ponieważ do przechowywania mniejszej ilości informacji wystarczały mniejsze mózgi, energetycznie zmniejszenie ich rozmiarów było ewolucyjnie korzystne.

Można powiedzieć że ewolucja odkryła ideę, że grupa ludzi jest mądrzejsza od najmądrzejszej osoby w grupie, często nazywanej mądrością tłumu lub inteligencją zbiorową.

Niektórych zasmuci jednak fakt, że być może jesteśmy prawdopodobnie nieco mniej sprawni umysłowo niż nasi przodkowie z Plejstocenu.