H5N8 – kolejna mutacja ptasiej grypy

Rosja poinformowała w sobotę, że jej naukowcy wykryli pierwszy przypadek zarażenia ludzi szczepem ptasiej grypy H5N8. Niezwłocznie zaalarmowano Światową Organizację Zdrowia.

W telewizyjnych uwagach szefowa rosyjskiego organu nadzorującego zdrowie Rospotrebnadzor, Anna Popova, powiedziała, że ​​naukowcy z laboratorium Vektor wyizolowali materiał genetyczny szczepu w próbkach pobranych od siedmiu pracowników fermy drobiu w południowej Rosji, gdzie w grudniu odnotowano wybuch epidemii wśród ptaków. Anna Popova dodała, że ​​pracownicy nie ponieśli żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Informacje o pierwszym na świecie przypadku przeniesienia ptasiej grypy (oznaczonej H5N8) na ludzi zostały już przesłane do Światowej Organizacji Zdrowia.

Istnieją różne podtypy wirusów ptasiej grypy. Chociaż wysoce zaraźliwy szczep H5N8 jest śmiertelny dla ptaków, nigdy wcześniej nie odnotowano jego rozprzestrzeniania się na ludzi. Odkrycie mutacji, kiedy wirus nie nabył jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się do kolejnych możliwych mutacji – powiedziała Anna Popova.

Ludzie mogą zarazić się wirusami, takimi jak podtypy ptasiej grypy A (H5N1) i A (H7N9) oraz podtypy świńskiej grypy, takie jak A (H1N1). Nie które z tych mutacji są barzdo niebezpieczne. I tak na przykład H5N1 u ludzi 60-procentową śmiertelność!

Według WHO ludzie zwykle zarażają się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami lub skażonym środowiskiem ale na szczęście wirusy te nie przenoszą się człowieka na człowieka.

Ściśle tajne laboratorium

Zlokalizowane w Koltsowie, niedaleko syberyjskiego miasta Nowosybirsk, Państwowe Centrum Wirusologii i Biotechnologii Vektor opracowało niedawno jedną z kilku rosyjskich szczepionek na koronawirusa. W czasach radzieckich to ściśle tajne laboratorium prowadziło badania nad bronią biologiczną i nadal gromadzone są w nim wirusy – począwszy od Eboli po ospę.

Przemawiając w telewizyjnych uwagach, szef Vektora, Rinat Maksyutov powiedział, że laboratorium jest gotowe do rozpoczęcia opracowywania zestawów testowych, które pomogłyby wykryć potencjalne przypadki H5N8 u ludzi i rozpocząć prace nad szczepionką.

Związek Radziecki był potęgą naukową, a dziś Rosja stara się odzyskać wiodącą rolę w badaniach nad szczepionkami pod rządami prezydenta Władimira Putina. Rosja zarejestrowała szczepionkę na koronawirusa Sputnik V w sierpniu, kilka miesięcy przed zachodnimi konkurentami, a nawet przed, zakrojonymi na szeroką skalę, badaniami klinicznymi.

Po początkowym sceptycznym przyjęciu, w tym miesiącu czasopismo The Lancet opublikowało wyniki pokazujące, że rosyjska szczepionka – nazwana na cześć pierwszego satelity – jest bezpieczna i skuteczna. Ptasia grypa szalała w kilku krajach europejskich, w tym we Francji, gdzie odstrzelono setki tysięcy ptaków, aby powstrzymać infekcję.