Kosmiczna bakteria

Niektóre gatunki bakterii funkcjonują prawidłowo w przestrzeni kosmicznej, oprócz jednego gatunku Bacillus safensis, który rozwija się lepiej w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niż na Ziemi.

Badania przeprowadzono w ramach projektu MECCURI, w którym członkowie społeczności i mikrobiologów zbierali mikrobiologiczne próbki i wysyłali je na Stację, aby sprawdzić, jak się rozwijają.

56f3dc531c445

Gatunek bakterii, który uwielbia kosmiczne podróże. Pobrany ze zwykłej klamki do drzwi. Fot. Alex Alexiev /UC, Davis

Opublikowany w PeerJ artykuł nie tylko wywołał dyskusję o tym, jak życie mogło być transportowane między planetami w czasie podróży kosmicznych.

Niezwykłą odporność bakterii na warunki w przestrzeni kosmicznej wykazano wcześniej, gdy mikroorganizmy przetrwały po umieszczeniu ich na zewnątrz stacji kosmicznych.

Projekt MECCURI koncentruje się na tym, jak bakterie są w stanie przetrwać wewnątrz samej stacji kosmicznej.

„Ciepłe, wilgotne, bogate w tlen środowisko na ISS jest dalekie kosmicznej próżni”, powiedział dr David Coil z Uniwersytetu Kalifornijskiego, mikrobiolog i główny autor artykułu. Co ciekawe, większość z 48 szczepów bakterii  wysłanych na ISS rośnie w tempie, bardzo podobnym do tego, na Ziemi. Natomiast Bacillus safensis postanowiła rosnąć 60% szybciej w kosmosie, niż na Ziemi. Tej wyjątkowej bakterii nie są obce podróże kosmiczne: była ona już mianowicie na Marsie zabrana przez łazik Opporunity w 2004 roku.

Chociaż B. safensis rzeczywiście lepiej rosną w warunkach mikrograwitacji, wciąż pozostaje zagadką, dlaczego zachowują się inaczej, niż na Ziemi. Coil ma nadzieję, że wskazówek może dostarczyć sekwencjonowanie genomu bakterii.

„Bardzo chciałbym, aby ktoś inny śledzić wynik z Bacillus safensis i zobaczyć, czy możemy dowiedzieć się więcej o tym, co się stało,” powiedział.

Docent Jonti Horner, astronom z University of Southern Queensland, mówi badania mają wiele wspólnego z teorią „panspermii”, która mówi, że życie może się przenosić między planetami w sposób naturalny, podróżując na asteroidach lub kometach.

Musimy zrozumieć, czy i w jaki sposób bakterie mogą przetrwać międzyplanetarne podróże choćby po to, aby przypadkowo nie skazić obcych planet takie jak Mars, ale ważniejsze, wręcz fundamentalne znaczenie ma wiedza o tym skąd pochodzimy.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz