Marsjańskie ziemniaki z Peru

W przyszłym miesiącu naukowcy z NASA będą przeprowadzać testy w Limie (stolicy Peru) wielu odmian ziemniaków, w celu wyboru tych, które mają szansę rosnąć na Marsie. Eksperyment będzie przeprowadzony we współpracy z Centrum Ziemniaka w Limie – ośrodku badawczym, którego celem jest ograniczenie ubóstwa i osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego. Wyboru dokonano spośród 4500 odmian zarejestrowanych w Centrum. Spośród wybranych kandydatów, 40 są odmianami pochodzącymi z Andów, mogącymi wzrastać w różnych strefach ekologicznych, wytrzymać nagłe zmiany klimatu i rozmnażać się na skalistym i suchym terenie.

potatoes-43257_960_720
Odmiany ziemniaków
Pozostałe 60 – to odmiany genetycznie zmodyfikowane, które są w stanie przetrwać w środowisku o małej ilości wody i soli a także są odporne na wirusy.

Te odmiany ziemniaków, które przechodzą testy muszą spełniać ostateczne kryterium to znaczy muszą nie tylko być w stanie rosnąć na Marsie, ale także rozmnażać się w dużych ilościach.
„Jesteśmy prawie w 100 procentach pewien, że wiele z wybranych ziemniaków przejdzie testy pozytywnie”, powiedział Julio Silva Valdivia, peruwiański astrobiolog z NASA który bierze udział w tym niecodziennym projekcie.

Przy okazji naukowcy mają nadzieję, że eksperyment pomoże rozwiązać ziemskie plagi głodu i niedożywienia poprzez identyfikację odmian dostosowanych do uprawy w trudnych warunkach. „Musimy być przygotowani na przyszłość, aby odpowiedzieć na pustynnienie, wzrost temperatury i wysoką zawartość soli w glebie.”, powiedział wirusolog Jan Kreuze, naukowiec z CIP.
Warzywa przyszłości
La Joya Pampas – wycinek pustyni Atakama w południowym Peru, jest uważany za jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi, bardzo podobny do tych, jakie można znaleźć na Czerwonej Planecie. Naukowcy planują transportować 100 kilogramów tej gleby do laboratorium CIP w Limie, gdzie będą symulować atmosferę Marsa, która zawiera przede wszystkim dwutlenek węgla i eksponować uprawę na silne promieniowanie ultrafioletowe.

1496448812_db3b81cd1f_bPustynia Atakama, fot. Viator.com

Konkretne rezultaty badań są spodziewane w ciągu jednego lub dwóch lat podczas gdy przygotowania do rozpoczęcia bezzałogowych misji na Marsa zabiorą jeszcze ok. 5 lat.
Eksperyment będzie odbywał się w miejscu, skąd pochodzą najstarsze dowody uprawy ziemniaka przez ludzi a miało to miejsce już ok. roku 2500 p.n.e.
Jeśli odmiany wybranych do eksperymentu przyszłym miesiącu nie dostosują się do pustynnej gleby, naukowcy wprowadzą składniki odżywcze.
„Jeśli to nie zadziała,” powiedział Valdivia: „będziemy posługiwać się  nową metodą opracowaną w CIP tzw. aeroponiką (techniką, wykorzystywane do uprawy roślin bez gleby)”.

W kolejnych latach, NASA planuje budowę marsjańskiego centrum badawczego na peruwiańskiej pustyni. Maża by było stworzyć tam doskonałą replikę marsjańskiego krajobrazu i atmosferę dla przyszłych badań w dziedzinie rolnictwa, które mogłyby mieć znaczenie w załogowych misjach na Marsa i inne planety w Układzie Słonecznym.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz