Modyfikowanie genów ludzkich embrionów

Naukowcy w Wielkiej Brytanii dostali zielone światło jeśli chodzi modyfikowanie genów ludzkich embrionów do celów badawczych, za pomocą techniki, o której niektórzy mówią, że może w być kiedyś wykorzystywana do tworzenia „zaprojektowanych dzieci”.

Minął mniej niż rok po tym jak  chińscy naukowcy spowodowali międzynarodową furorę, mówiąc, że genetycznie zmodyfikowali ludzkie embriony, jak Kathy Niakan – specjalistka zajmująca się komórkami macierzystych z londyńskiego Instytutu Francisa Cricka, otrzymała koncesję do przeprowadzenia podobnych eksperymentów.

Wniosek z Instytutu Francisa Cricka o zgodę korzystanie z nowych technik edycji genów ludzkich embrionów w celach eksperymentalnych został rozpatrzony i zatwierdzony przez The Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) – instytucję powołaną do monitorowania wszelkich badań dotyczących ludzkich embrionów w Wielkiej Brytanii.

Eksperymenty mogą być wykonywane  dla celów badawczych i będą dotyczyć zarodków po  siedmiu dniach rozwoju zapłodnionego jaja, od pojedynczej komórki do około 250 komórek.

Niakan planuje przeprowadzenie swych eksperymentów z użyciem tzw. technologii CRISPR-Cas9,  która jest już przedmiotem ostrej debaty międzynarodowej z powodu obaw, że może to być wykorzystywana do tworzenia dzieci na zamówienie. CRISPR może umożliwiać naukowcom znalezienie i wymianę wadliwych genów. 

David King, dyrektor brytyjskiej grupy Human Genetics  Alert, powiedział, że plany Niakan mogą w końcu doprowadzić do komercializacji eugeniki, bo badania doprowadzą do udoskonalenia technik tworzenia genetycznie modyfikowanych dzieci. Z kolei, Sarah Norcros – dyrektor Progress Educational Trust – organizacji dobroczynnej, której misją jest rzeczowe  informowanie o badaniach nad ludzkimi zarodkami i komórkami macierzystymi, nazwała pozytywną decyzję HFEA zwycięstwem nad paniką cechującą niektórych moralizatorów.

Kathy Niakan mówi, że nie ma zamiaru genetycznie zmieniać zarodków używanych w rozrodczości, ale chce, aby pogłębić wiedzę naukową o tym, jak zdrowy ludzki embrion rozwija – zdobyć informacje, które mogłyby w dłuższej perspektywie przyczynić się do poprawy leczenia niepłodności, np. za pomocą techniki zapłodnienia in vitro.

Eksperymenty będą prowadzone na dodatkowych zarodkach normalnie powstających w trakcie leczenia pacjentów techniką zapłodnienia in vitro.

Bruce Whitelaw, profesor biotechnologii zwierząt w Roslin Institute na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji, powiedział, że decyzja HFEA została osiągnięta w wyniku po przeprowadzeniu skrupulatnej procedury oceniającej.

Poprzez zwiększenie naszego zrozumienia, w jaki sposób rozwija się embrion ludzki we wczesnych stadiach, zwiększy sie również podstawowa wiedza naukowa potrzebna do opracowania strategii, pomocy bezpłodnym parom i wyeliminowania wielu niepotrzebnych poronień.

.