Zapobiec niewydolności serca

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles natrafili, w czasie badań nad zwierzętami, na molekułę, której zablokowanie zapobiega powiększaniu się serca wskutek powiększania się objętości komórek tego organu (hypertrofia). Chodzi o cząsteczkę zwaną Chaer (z ang. cardiac-hypertrophy-associated epigenetic regulator), która jest odmianą RNA. Ten typ RNA nie bierze udziału w kodowaniu informacji genetycznej, ale za to jest czynnikiem koniecznym do rozwoju hypertrofii a przez to przyczynia się do powstania niewydolności mięśnia sercowego: W wyniku choroby tkanka mięśniowa stopniowo gęstnieje i sztywnieje, pogarszając zdolność serca do pompowania krwi. Uszkodzenie serca, które występuje z powodu choroby wieńcowej, zawału serca, przewlekłego nadciśnienia lub cukrzycy mogą zwiększyć ryzyko niewydolności serca. Obecnie stosowane terapie mogą spowolnić chorobę we wczesnym stadium rozwoju, ale często stają się mniej skuteczne w miarę postępu choroby.

Naukowcy wiedzą, że normalna aktywność genów w komórkach sercowych silnie się zmienia w okresie niewydolności serca. Ale szczegółowy mechanizm zmian w ekspresji genów w wyniku wysokiego ciśnienia krwi i innych obciążeń serca nie był dotąd znany.
W ostatnich latach, badacze zaczęli podejrzewać, że jakąś rolę w tym procesie ma tzw. niekodujące RNA – takie właśnie jak cząsteczka Chaer. Występowanie wyjątkowo dużej liczby tych cząsteczek zaobserwowano bowiem w komórkach serca myszy na początku niewydolności serca wywołanej przez wysokie ciśnienie krwi. Gdy naukowcy wyeliminowali cząsteczki Chaer z organizmów zwierząt, zaobserwowali, że przerost mięśnia sercowego był o wiele mniejszy niż zwykle, podobnie znacznie zmniejszyły się inne powikłania prowadzące do niewydolności serca. Wyeliminowano zatem niebezpieczeństwo rozwoju choroby. Badania na komórkach serca ludzkiego również zakończyły się podobnymi rezultatami.
Zhihua Wang i inni pracujący pod jego kierunkiem naukowcy mają nadzieję na odnalezienie cząsteczki, blokującej Chaer i którą jednocześnie będzie można stosować w formie leku.