(Nie)zniszczalne niesporczaki


Niesporczaki to maleńkie, ośmionożne zwierzęta, o długości rzędu 1 milimetra z gromady Tardigrada – ze względu na ich wygląd nadano im nazwę „niedźwiedź wodny”. Niesporczaki stały się przedmiotem zainteresowania mediów w ostatnich latach ze względu na ich odporność. Były pierwszymi znanymi zwierzętami, które potrafią przeżyć w kosmosie; są w stanie obejść się bez wody nawet przez 10 lat; mogą przetrwać ekstremalne ciśnienia i temperatury (w tym wrzącą wodę) oraz poziomy promieniowania UV, które są śmiertelne dla większości innych zwierząt.

Para naukowców z University of Kent odkryła, że ​​niesporczaki są w stanie przetrwać także upadki z prędkością do 825 metrów na sekundę. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Astrobiology, Alejandra Traspas i Mark Burchell opisują przeprowadzone przez nich eksperymenty, które obejmowały strzelanie pojemnikami zawierających niesporczaki z dużą prędkością do zbiorników z piaskiem.

Para badaczy otrzymała 20 niesporczaków i zamroziła je wywołując stan podobny do snu. Następnie umieścili je w grupach po dwa lub trzy osobniki w cienkich cylindrach wypełnionych wodą. Butle zostały następnie umieszczone wewnątrz większego cylindra, który służył jako pocisk amunicyjny w dwustopniowym lekkim pistolecie gazowym. Broń została umieszczona w komorze próżniowej. Pociski wystrzelono z pistoletu z różną prędkością, aby zobaczyć, jaki wpływ każdy z nich będzie miał na niesporczaki. Naukowcy odkryli, że niesporczaki wystrzeliwane z pistoletu z prędkością do 825 metrów na sekundę można było reanimować po wyjęciu z cylindra. Te, które doświadczyły uderzeń z większą prędkością, niestety nie przeżyły. Upadł więc kolejny mit. Doświadczenie sugeruje bowiem, że niesporczaki prawdopodobnie nie przetrwałyby zderzenia z planetą, gdyby podróżowały po kosmosie na asteroidzie (jak sugerowali niektórzy), ponieważ takie uderzenia zwykle następują z większą prędkością, niż mogą tolerować te zwierzęta.