Paliwo przyszłości z alg

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie pokazali, jak algi wytwarzają wodór, czyste paliwo przyszłości, i sugerują możliwy sposób masowej produkcji tego przyjaznego dla środowiska źródła energii. Badania te są prowadzone przez dr Iftach Yacoby, szefa laboratorium energii odnawialnej oraz jego uczniów Rinata Semyaticha, Haviva Eisenberga, Iddy Weinera i Odeda Lirana.
Naukowcy w przeszłości uważali, że glony wytwarzają wodór tylko raz dziennie, o świcie w ciągu krótkiego czasu trwającego zaledwie kilka minut. Dr Yacoby i jego zespół wykorzystał bardzo wrażliwą technikę i odkrył, że ​​algi produkują wodór w wyniku fotosyntezy przez cały dzień. To odkrycie skłoniło zespół do wykorzystania inżynierii genetycznej w celu zmodyfikowania glonów tak, że ich produkcja wodoru wzrosła o 400%.

Zwiększenie produkcji wodoru przez glony

Testy laboratoryjne wykazały, że algi wytwarzają wodór w obecności enzymu hydrogenazy, który rozkłada się w obecności tlenu. Naukowcy odkryli skuteczne sposoby usuwania tlenu tak, że hydrogenaza może stymulować wytwarzanie wodoru.
„Odkrycie tych sposobów pokazuje, że ​​glony mają ogromny niewykorzystany potencjał do produkcji paliwa wodorowego,” powiedział dr Yacoby. „Kolejnym pytaniem jest, w jaki sposób zastosować ten potencjał do produkcji wodoru na skalę przemysłową”
Około 99% z wodoru wytwarzanego w Stanach Zjednoczonych pochodzi z gazu ziemnego. Jednak metody stosowane do ekstrahowania zeń wodoru są toksyczne i mało efektywne.

Odpowiadając na zapotrzebowanie na czystą energię

„Wychowałem się na farmie”, powiedział dr Yacoby. „Od zarania cywilizacji zajmujemy się rolnictwem, aby się wyżywić. Ale jeśli chodzi o energię, nadal jesteśmy na etapie łowców-zbieraczy. Być może otrzymywanie energii z upraw jest naprawdę kolejną rewolucją. Mogą być inne sposoby wytwarzania wodoru , ale jest to ekologiczny i oparty na działalności rolniczej.
„Świat zużywa w ciągu zaledwie jednego roku tyle energii, że jej wytworzenie zajęłoby Ziemi ponad milion lat”, kontynuuje Dr Yacoby. „Musimy przestać być „zbieraczami” energii. Musimy sami rozpocząć produkcję czystej energii, dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci.”
Dr Yacoby prowadzi obecnie badania enzymów syntetycznych, zdolnych do zwiększenia produkcji wodoru z mikroalg na poziomie przemysłowym.