Przyroda zawsze znajdzie wyjście

Zespół japońskich naukowców odkrył gatunek bakterii, które żywią się tworzywem, z którego wytwarza się większośc jednorazowych butelek do wody.

Odkrycie, opublikowane w czasopiśmie Science, może przyczynić się do stworzenia nowych metod radzenia sobie z ponad 50 milionami ton tego szczególnego rodzaju tworzywa sztucznego produkowanego na całym świecie każdego roku.

Tworzywo sztuczne, które  znajduje się w w butelkach z wodą jest znane jako politereftalan etylenu lub PET. Występuje także w odzieży, tackach z mrożonymi daniami i w opakowaniach.

PET jest chętnie stosowany dlatego, że jest lekki, bezbarwny i wytrzymały. Jednakże, jest również odporny na rozkład wywoływany przez mikroby, co eksperci nazywają „biodegradacją”.

Wcześniejsze badania doprowadziły do odkrycia kilku gatunków grzybów mogących rosnąć na PET, ale do tej pory nikt nie znalazł żadnych drobnoustrojów, które są w stanie unieszkodliwić tworzywo.

Aby znaleźć bakterii żywiące się plastikiem, japoński zespół badawczy z Kioto Institute of Technology i Uniwersytetu Keio zebrał 250 próbek z miejsc zanieczyszczonych butelkami PET, w tym osadów, gleby i ścieków z miejsc recyklingu butelek. Następnie izolowano drobnoustroje żyjące na próbkach, aby sprawdzić, czy któreś z nich żywią się PET i wykorzystuję je do wzrostu. Wysiłki zakończyły się sukcesem i zespół odkrył, jeden z gatunków bakterii odpowiedzialnych za degradację PET. Nazwano go Ideonella sakainesis.

Dalsze badania w laboratorium wykazały, że bakterie stosują dwa enzymy aby rozłożyć PET. Przylegając do powierzchni PET, bakterie wydzielają jeden enzym, który reagując z PET wytwarza związek pośredniego. Następnie ten pośredni związek chemiczny jest wchłaniany do komórki bakteryjnej, gdzie drugi enzym rozkłada go jeszcze bardziej dostarczając energii węgla do wzrostu.

Naukowcy donoszą, że kolonia Ideonella sakaiensis pokrywająca cienką folię PET mogłaby ją rozłożyć w ciągu sześciu tygodni, jeśli temperatura byłaby utrzymywana na poziomie 30 stopni Celsjusza.

Najprawdopodobniej opisywany proces rozkładu PET przez drobnoustroje jest dość powszechny i da się znaleźć podobne gatunki bakterii w różnych miejscach na całym świecie. Odkrycie zadaje poniekąd kłam katastroficznym twierdzeniom ekologów nt. plastikowych zanieczyszczeń. Okazuje się bowiem, że przyroda radzi sobie z problemami, które jej stwarzamy nadzywyczaj dobrze i że nie ma w niej prostych podziałów. Coś co dla jednych jest toksycznym odpadem, dla innych może być pożywieniem.