Ujarzmić malarię

Malaria przestała być tylko chorobą tropików, atakującą głównie mieszkańców zamieszkujących kraje trzeciego świata. Malaria dotyka już wszystkich a dzieje się tak ze względu na globalizację a w szczególności poprzez możliwość  taniego podróżowania. Tym bardziej cieszą odkrycia mające na celu wyeliminowanie tej niszczącej choroby przynoszącej śmierć milionom ludzi rocznie.

Większość leków przeciw malarii ma na celu zmniejszenie objawów po zakażeniu. Działają one poprzez blokowanie rozmnażania pasożytów powodujących chorobę w ludzkiej krwi, ale nie zapobiegają zakażeniu lub przenoszeniu choroby przez komary. Co gorsza, pasożyt malarii rozwija odporność na istniejące leki.

„Pod wieloma względami poszukiwanie nowych leków na malarię było poszukiwaniem czegoś zbliżonego do aspiryny – poprawia ona samopoczucie, ale niekoniecznie likwiduje źródło problemu” – powiedziała dr hab. Elizabeth Winzeler – pracująca na wydziale farmakologii na University of California w San Diego School of Medicine.

W swoim artykule opublikowanym 7 grudnia w Science, Elizabeth Winzeler i jej zespół pokazują odmienne podejście do walki z chorobą. Chodzi o to aby zwalczyć pasożyta malarii na wczesnym etapie jego życia wtedy, kiedy atakuje ludzką wątrobę, zamiast czekać, aż pasożyt rozmnoży się we krwi i doprowadzi do choroby.

Zespół spędził dwa lata, wydobywając pasożyty malarii z ponad 1 miliona komarów i za pomocą technologi robotycznej, systematycznie testował ponad 500 000 związków chemicznych pod kątem ich zdolności do zatrzymania rozwoju pasożyta malarii na etapie „wątrobowym”. Po dalszych testach zawęzili listę do 631 obiecujących związków, które mogą stanowić podstawę dla nowych leków przeciwko malarii. (Uprawianie biologii wymaga niesamowitej cierpliwości i pracowitości)

Aby przyspieszyć ten badania, naukowcy ujawniali swoje wyniki publicznie, całej społeczności naukowej. „Mamy nadzieję, że skoro nie opatentujemy tych związków, wielu innych badaczy na całym świecie użyje danych i odkrytych związków w ich własnych laboratoriach,  aby stymulować rozwój leków przeciwmalarycznych” – powiedziała Elizabeth Winzeler.

Większość przypadków malarii wywoływana jest przez przenoszone przez komary pasożyty Plasmodium Falciparum lub Plasmodium Vivax. Cykl życiowy pasożytów rozpoczyna się, gdy zarażony komar przenosi sporozoity na osobę podczas spożywania jej krwi. Niektóre z tych sporozoitów mogą wywołać zakażenie wątroby. Po rozmnożeniu pasożyty dostają się do krwi skąd mogą zostać zassane przez innego komara i przekazane innej osobie. Epidemia rozwija się.

Ze względów bezpieczeństwa Winzeler i zespół wykorzystali w badaniu związanego pasożyta o nazwie Plasmodium Berghei, który może zarazić tylko myszy. Ich współpracownicy z Nowego Jorku zarażali tymi pasożytami komary, a w każdy wtorek zespół Winzeler otrzymywał duże pomarańczowe pudełko komarów dostarczane przez  FedEx. We wtorkowe popołudnia badacze wyodrębniali sporozoity, przenosili je na talerze zawierające 1536 maleńkich zagłebieńi, a następnie przenosili je na drugą stronę ulicy, do laboratorium badań przesiewowych w Skaggs School of Pharmacy i Pharmaceutical Sciences w UC San Diego.

Zespół zaprojektował te sporozoity, aby wytwarzały  lucyferazę, ten sam enzym, którego używają świetliki do tworzenia ich charakterystycznej poświaty. Następnie w ośrodkach badań przesiewowych leków naukowcy wykorzystali technologię robotyczną i fale dźwiękowe do dodania niewielkich ilości każdego związku chemicznego do jednego zagłębienia zawierającego sporozoity.

Naukowcy szukali związków, które zmieniają blask luciferazy, co oznaczało, że ​​pasożyt zginął lub zablokowano jego zdolność do replikacji. Spośród tych związków wybrano te , które rzeczywiście niszczyły pasożyty a następnie wykluczono taki,  które są toksyczne dla komórek wątroby.

Tym sposobem pozostało 631 obiecujących związków chemicznych – chemicznych punktów wyjścia do opracowania nowych leków, które blokują infekcję wywołaną przez malarię, zanim zaczną się jej objawy, i zapobiegną ich przeniesieniu do krwi, komarów i innych ludzi. Winzeler powiedziała, że ​​była zaskoczona, że ​​wiele związków ( dokładnie 58) blokuje łańcuch transportu elektronów w procesie generującym energię w mitochondriach.

Zespół przyjrzy się bliżej 631 obiecującym kandydatom na leki, aby określić, ile pracy jeszcze trzeba aby zatrzymać rozwój malarii we wczesny „wątrobowym: stadium. E. Winzeler stała się współpracownikiem Malaria Drug Accelerator (MalDA), należącego do fundacji Billa and Melindy Gates, międzynarodowego konsorcjum które ma na celu  na przyspieszanie opracowywania leków,

Zespół ma oczywiście zamiar kontynuować prace konieczne do opracowania związków w leki, które są bezpieczne do spożycia przez ludzi i skuteczne w zapobieganiu replikacji pasożytów w wątrobie i dostania się ich do krwioobiegu. Idealny nowy lek musi być także przystępny cenowo i możliwy do stosowania w częściach świata o gorącym klimacie bez sztucznego chłodzenia.

Według nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba przypadków malarii rośnie, szczególnie w 13 krajach, w tym na Madagaskarze, w Nigerii i Demokratycznej Republice Konga. W 2017 r. Odnotowano 219 milionów przypadków malarii, w porównaniu do 217 milionów w roku poprzednim. W 2017 r. Z powodu malarii zmarło około 435 000 osób.