Zmutowane komary zatakują w Brazylii

Naukowcy w Brazylii przygotowują się do wprowadzenia do środowiska milionów zmodyfikowanych genetycznie komarów, których celem będzie wyniszczenie ich odległych kuzynów odpowiedzialnych za przenoszenie takich chorób jak Zíka, denga, żółta febra i chikungunya.
Komary, które stworzyła brytyjska firma Oxitec, będą zapładniać samice zwykłych komarów takich jak Aedes Aegypti ale powstałę w wyniku tego potomstwo będzie miało wadę genetyczną prowadzącą do szybkiej śmierci.
Zarząd Oxitec twuierdzi, że fabryka w mieście Piracicaba, na północny zachód od Sao Paulo, może produkować 60 mln zmutowanych komarów w tygodniu. Jest to pierwsza i największa fabryka zmodyfikowanych komarów na świecie. Obecnie jedynym klientem firmy jest miasto Piracicaba, ale trwają rozmowy z zarządcami kilku gmin i stanów stwierdził prezes Oxitec – Hadyn Parry.
Z testów przeprowadzonych w Panamie na Kajmanach i w brazylijskim stanie Bahia w latach 2011-2014 wynika, że po wprowadzeniu mutantów liczba zwykłych komarów rodzaju Aedes Aegypti spadła o 90%.
Oxitec nie otrzymał jeszcze zgody na użycie swoich komarów od Anvisa – rządowego organu nadzorującego opiekę zdrowotną w Brazylii. Nie ma też jeszcze dowodów na spadek liczby zachorowań na choroby przenoszone przez komary po zastosowaniu zmutowanych owadów.

1-anaedesaegyp
Komar OX513A firmy Oxitec

Spodziewana zgoda może wyć wydana w roku 2017 a jej brak nie był przeszkodą w podpisaniu umowy między miastem Piracicaba a Oxitec wartej 1,1 miliona dolarów.
Tylko w lipcu ub. roku zanotowano w Brazylii 1,4 mln przypadków dengi a w całym roku 1,6 miln. Wirus Zika zaatakował 174 tysięcy osób. Ten oststni jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Powoduje on bowiem deformacje głowy i mózgu u jeszcze nienarodzonych dzieci. Wirus ten jest odpowiedzialny za zaburzenia działania systemu immunologicznego zwanego zwanym zespołem Guillaina-Barrego.

Naukowcy rozmnażają zmutowane komary w przestronnych pokojach w których utrzymywana jest temperatura i wilgotność idealna dla rozrodu. Podczas gdy samice komarów są utrzymywane w celach hodowlanych, samce komarów rasy OX513A, opracowane przez Oxitec w 2002 roku, są uwalniane i kopulują z samicami w środowisku naturalnym, wytwarzając krótko żyjące potomstwo, a potem umierają.
Oxitec zaprzecza argumentom ekologów „O braku badań nad długoterminowych wpływem komarów na środowisko”.
Jednak wg naukowców z tej firmy istnieją trzy istotne czynniki dotyczące przekazywania chorób: komary, wirus i ludzie. Wyeliminowanie komarów, które przekazują wirusa, spowoduje wyeliminowanie choroby.
Istnieją inne metody usuwania niebezpieczeństwa na przykład stosowane w Rio de Janeiro zarażanie komarów bakteriami Wolbachia, co czyni je odpornymi na wirusy Zíka, dengi i inne.