Czy podróże w czasie są możliwe?

Twórcom filmu Interstellar,udało się pokazać w miarę obiektywnie zderzenie ludzkiego sposobu pojmowania świata ze światem, w którym zjawiska relatywistyczne są na porządku dziennym. Być może stało się to dzięki zatrudnieniu Kipa Thorna – słynnego teoretyka podróży w czasie i tuneli czasoprzestrzennych – w charakterze konsultanta. W każdym razie główny bohater filmu dokonał niemożliwego: wyruszył w przyszłość i wrócił do punktu wyjścia. Czy jednak wyczyn ten był niemożliwy?

Podróż w czasie do przodu, czyli w przyszłość jest zaskakująco łatwa. Szczególna teoria względności, opracowana przez Einsteina w 1905 roku pokazuje, że czas płynie w różnym tempie dla osób poruszających się względem siebie – chociaż efekt staje się zauważalny tylko wtedy, gdy obaj poruszają się względem siebie  z prędkością bliską prędkości światła.

Gdyby w statku kosmicznym wysłać w kosmos ludzi z prędkością stanowiącą ułamek prędkości światła, zawrócić a następnie i skierować ich z powrotem na Ziemię, to na pokładzie minęłoby tylko kilka lat, ale na Ziemi może minęły by tysiące. Zjawisko to jest znane jako „paradoks bliźniąt”, gdyż podróżnik wracający z takiej wyprawy zastanie swojego brata bliźniaka dużo starszego od siebie.

Każdy może (przynajmniej teoretycznie odwiedzić przyszłość). Jest tylko jeden problem – powrót. Nie bardzo można wrócić do swoich czasów, bo trzeba by było poruszać się prędkością większą niż światło – a to nie jest możliwe.

Jednak pewne wyjście z tej sytuacji można znaleźć w ogólnej teorii względności Einsteina – teorii grawitacji, która łączy w sobie przestrzeń i czas jako „czasoprzestrzeń” i w której czasoprzestrzeń zakrzywia się w obecności masy. Pozwala to na tworzenie tuneli łączących bardzo odległe zakątki wszechświata.

Jeśli wejścia  tunelu poruszają się względem siebie, to podróżnik podróżujący przez tunel do innego miejsca Wszechświata będzie przy okazji przeniesiony do innego czasu.

Jednakże nadal byłoby niemożliwe, aby wrócić do czasu wcześniejszego niż moment powstania tunelu, co ogranicza nieco możliwości podróży  – a przy okazji może wyjaśnić, dlaczego spotykamy żadnych gości z przyszłości. Jeśli jakieś naturalne tunele powstały w czasie Wielkiego Wybuchu, to może być możliwe udać się do ograniczonej liczby punktów w odległej przeszłości Wszechświata, ale nie będzie można podróżować bez ograniczeń.

Bardziej restrykcyjnie jest teoretyczna teoria Kipa Thorne’a z Caltech, który częściowo połączył ogólną teorię względności i fizykę kwantową i zasugerował, że każdy tunel, który umożliwia podróże w czasie zawali się tak szybko, jak to powstał.

Thorne przy okazji rozwiązał pozorny problem, który może powstać na skutek podróży w przeszłość (w ramach ogólnej teorii względności).  Ten problem nazywany jest „paradoksem dziadka”, w którym podróżnik cofnia się w czasie i przypadkowo zabija własnego dziadka przed urodzeniem własnego ojca – w ten sposób podróżnik zapobieganie własnym narodzinom, uniemożliwiając cofnięcie się w czasie i zabicie własnego dziadka. Thorne, że dla mas punktowych przemierzających tunel nie istnieją żadne warunki początkowe które prowadziłyby do powstania tego paradoksu. Oznacza to np. że po wyjściu z tunelu znajdziemy się tak daleko od własnego świata (dziadka), że światło (a tym bardziej my) nie dotarłoby tam przed naszym narodzeniem. Zabicie dziadka okazałoby się więc niemożliwe.

To dobra wiadomość dla każdego, kto martwi się, że ktoś mógłby majstrować w jego przeszłości.