Inteligentne okna

Inteligentne okna same się oczyszczą, oszczędzą energię i zlikwidują odblaski.

Rewolucyjny nowy rodzaj inteligentnego szkła może obniżyć koszty czyszczenia okien w wysokich budynkach przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie a może nawet zwiększyć produktywność pracowników.

160120092651_1_540x360

Fotografia z mikroskopu elektronowego pokazująca nanostrukturę złożoną ze stożkowych elementów 100 razy cieńszych od ludzkiego włosa osadzoną na powierzchni szkła.

Opracowany przez University College London, przy wsparciu Engineering and Physical Sciences Research Council, prototypowe próbki są potwierdzeniem, że nowe szkło może dostarczyć trzech głównych korzyści:

· Samoczyszczanie: Okno jest niezwykle odporne na działanie wody, więc deszcz uderzając o okno tworzy kuliste krople, które toczą się łatwo na powierzchni – zbierając brud, kurz i inne zanieczyszczenia i przenoszą je na zewnątrz. Jest to spowodowane znajdującymi się na powierzchni szyby stożkowatymi nanostrukturami, które zatrzymując powietrze sprawiają że jedynie niewielka ilość wody ma kontakt z powierzchnią. Różni się to od zwykłego szkła, na którym krople deszczu trzymają się powierzchni, przesuwając się  w dół wolniej zostawiają ślady.

Oszczędność energii: Szyba pokryta jest bardzo cienką (5-10 nanometrów) warstwą dwutlenku wanadu, który w zimnych okresach zatrzymuje ucieczkę promieniowania cieplnego więc zapobiega utracie ciepła; podczas upałów uniemożliwia wnikanie do budynku promieniowania podczerwonego słońca. Dwutlenek wanadu jest tanim i dostępnym materiałem, co przy niewielkiej grubości powłoki wysoce redukuje koszty w porównaniu z powłokami ze złota lub srebra, które stosuje się obecnie w oknach energooszczędnych.

Antyrefleksyjność: Konstrukcja nanostruktur również daje oknom te same właściwości anty-odblaskowe, które mają oczy ćmy i innych stworzeń, które ewoluowały, aby ukrywać się przed drapieżnikami. To zmniejsza ilość światła odbitego od wewnątrz w pomieszczeniu do mniej niż 5 procent – w porównaniu z 20-30% osiąganymi przez inne powłoki. Tak istotne zmniejszenie odblasków zapewnia duży komfort użytkownikom.

Zespół UCL oblicza, że okna mogą spowodować zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 40 procent. Dokładna kwota oszczędności zależy od wymiarów budynku. Jednam wiadomo, że szczególnie korzystne będzie stosowanie ich w wysokich budynkach biurowych.

Dr Ioannis Papakonstantinou z UCL – lider projektu – wyjaśnia: „Obecnie szacuje, że , koszty czyszczenia okien wieżowca w ciągu pierwszych 5 lat jest taki sam jak oryginalny koszt ich instalacji. Zastosowanie naszego szkła może znacznie zredukować te wydatki, niezależnie od niższych rachunków za energię i lepszych własności świetlnych, które polepszają komfort użytkowników budynku i mogą mieć przełożenie na zwiększenie produktywności w przypadku, gdy mamy do czynienia z miejscem pracy. Ponieważ  w architekturze nadal utrzymuje się trend używania dużej ilości szkła, to ważne jest żeby utrzymanie okien było możliwie tanie”.

Obecnie trwa dyskusja jak skomercjalizować pomysł. Kluczem do sukcesu jest ulepszenie technologii pokrywania szkła nanostrukturą tak, aby nadawała się do produkcji przemysłowej. Potrwa to prawdopodobnie od 3 do 5 lat.