Jak zbudować wehikuł czasu

Co jakiś czas oddajemy się marzeniom o podróżowaniu w czasie. Czy nie byłoby wspaniale, aby powrócić do tego konkretnego punktu w przeszłości, aby zmienić złe decyzje lub przeżyć jeszcze raz dzieciństwo, albo zobaczyć to co stanie się w odległej przyszłości.
Podróżowanie w czasie byłoby zapewne emocjonujące. Ale pewnie powiesz, że to nie jest nauka a przynajmniej na pewno nie pasuje do fizyki i matematyki, której uczyłeś się nauczyłeś w szkole. Będziesz jednak zaskoczony, gdy dowiesz się, ze jest.

Obecnie, po odkryciu fal grawitacyjnych, powstały nadzieje, że ten eksperyment i przyszłe badania mogą odkryć sekrety wszechświata. Jednym z powodów, dlaczego fizycy wierzą, że to prawda są związki z innymi monumentalnymi odkryciami naukowych z przeszłości – i fakt, że może osiągnęliśmy już ten moment, w którym kolejny krok doprowadzi nas do teorii wszystkiego – czyli Wielkiej Unifikacji.

Ku teorii wszystkiego
Wiemy od czasów Isaaca Newtona, że ​​masa jest nierozerwalnie związana z grawitacją. Była to pierwsza unifikacja i – zgodnie ze znaną anegdotą – nastąpiła, gdy uczonemu siedzącemu pod jabłonią w Woolsthorpe spadło na głowę jabłko .
Ten incydent doprowadził Newtona do przekonanie, że ta sama siła może być odpowiedzialna za jabłko spada na ziemię i Księżyc spada w kierunku Ziemi poruszając się po swojej orbicie. Kiedy ogłosił, że wszystkie ciała przyciągają się wzajemnie z powodu grawitacji i że to prawda dla wszystkich mas, w brukowcach , ogłoszono: „Jesteśmy tylko ciałami zmuszonymi do wzajemnego przyciągania przez oddziaływania grawitacyjne Newtona” i że „Miłość jest prawem grawitacji”.

Jak zbudować maszynę czasu

Na początku 20 wieku, Einstein poszedł dalej i w jego ogólnej teorii względności pokazał, że masa i grawitacja są związane z czasem (kolejna unifikacja).
Einstein urodził się w 1879 roku a w roku 1905 opublikował pracę, która zmieniła sposób, w jaki patrzymy na świat. Niniejszy dokument czyni zasadniczą zmianę w sposobie patrzenia na światło. Do tej pory nikt nie myślał zbyt wiele o prędkości światła – to był tylko kolejna uniwersalna stała fizyki eksperymentalnej, którą próbowano obliczyć z coraz większą dokładnością. Niewiele było docenienie jak radykalnie różne są fale świetlne w porównaniu np. falami dźwiękowymi.
Ale za pomocą matematyki, której nauczyłeś się w szkole –  twierdzeniem Pitagorasa i założeniem, ze światło porusza się wszędzie z tą samą prędkością – można pokazać, że czas spowolni dla kogoś, kto jest w ruchu(wyprowadzenie wzoru na dylatację czasu znajdziesz tutaj).

Teoria Einsteina mówi, że jeśli chcesz, aby spowolnić czas trzeba poruszać się szybko, bardzo szybko! Wyobraźmy sobie, wyruszasz na misję z Ziemi w 2000 roku. Planujesz być daleko, aż do roku 2032, i będziesz podróżować prędkością równą 95% prędkości światła (około 285,000 km na sekundę). Zadziwiające jest to, że po powrocie, twój zegarek wskaże ci, że to jest 2010, mimo to będzie rok 2032 na Ziemi. Byłbyś 22 lat młodszy niż ktokolwiek, kto pozostał na Ziemi. To dylatacja czasu działa też przy niskich prędkościach, choć w znacznie mniejszym stopniu dlatego nie jest dla nas zauważalna.

Ale jest pewien haczyk – 285000 km/s to bardzo, bardzo szybko. Najszybszy samochód na ziemi nie może nawet osiągnąć 1 km na sekundę, a nawet statek kosmiczny podczas ucieczki z atmosfery Ziemi porusza się ze stosunkowo żałosnie małą prędkością  10km na sekundę. Nawet gdyby udało się nam osiągnąć tak wysokie prędkości, porównywalne z prędkością światła, wątpliwe jest, czy moglibyśmy przetrwać ogromne przyśpieszenie na jakie bylibyśmy narażeni w fazie rozpędzania. Tak więc podróż w czasie do przyszłości jest możliwa, ale na razie trudna. A co z przeszłością?

Zaczynamy budowę
Chyba większość z nas czuję się trochę oszukana kiedy czytamy artykuły na temat podróży w czasie. Opisano nam fakty, ale nikt nie mówi mi, jak zbudować wehikuł czasu. Tak, aby już nie oszukiwać, zajmiemy się projektem wehikułu czasu, dzięki profesorowi Frankowi Tiplerowi, który opublikował artykuł o tym, jak zbudować wehikuł czasu już w 1974 roku.

Po pierwsze, trzeba dużo pieniędzy bo musimy  kupić dużą butlę. Kiedy mówię, że dużą, to znaczy, że bardzo dużą i długą, być może długą na 100 km. Masa butli musi również być ogromna, bo powinna być równa co najmniej masie Słońca. Materia w butli musi być zatem bardzo upakowana.

Następnie należy zacząć ją  obracać, coraz szybciej, dopóki nie będzie wirować tak szybko, że zacznie zaburzać czasoprzestrzeń – a my będziemy w stanie wykryć strumień fal grawitacyjnych pochodzących z tego cylindra.

Jeśli zbliżysz się do tego obracającego się cylindra i zacznie poruszać się tak jak on, zaczną się dziać dziwne rzeczy. Twoja ścieżka, która normalnie przesuwa się do przodu w czasie, ulegnie zmianie, ponieważ poruszając się wokół cylindra w kierunku obrotu przesuwasz się w czasie. Urządzenie sprawia, że ​​kierunek czasu zaczyna biec w przeszłość, więc im dłużej będziesz podążać za wirującym  urządzeniem, tym dalej przesuniesz się w przeszłość. Aby przywrócić normalny stan musisz po prostu odejść od cylindra, wrócić na Ziemię i nastąpi powrót do chwili obecnej – choć  będzie to chwila obecna w przeszłości.

Uważaj tylko co robisz w przeszłości, abyś jak Marty McFly, z „Powrotu do przyszłości” nie spowodował, że nie uda się randka twoich rodziców, niwecząc w ten sposób szanse na własne narodziny.

Możliwość komentowania została wyłączona.