Lewitacja opanowana

Dzięki wynalazkowi Asier Marzo i jego zespołu z Uniwersytetu w Bristolu i hiszpańskiego Publicznego Uniwersytetu Navarry, okazało się, że za pomocą dźwięku można manipulować małymi obiektami w powietrzu, w wodzie i w tkankach.

Badacze wytwarzają w przestrzeni akustyczny hologram, który może zawiera pułapki dzięki którym można utrzymywać przedmioty, przesuwać je lub nimi obracać – wszystko bez widocznego połączenia typu mechanicznego. Holograficzne pensety czy butelki mogą być doskonałymi transporterami. Urządzenia  wytwarzające akustyczne hologramy  można będzie używać  w medycynie np. do przesuwania cząsteczek lekarstw w ciele.

Samo pionierskie urządzenie składa się z 64 wysokotonowych głośników emitujących ultradźwięki o częstotliwości ok. 40 kHZ (człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości maksymalnie 20 kHZ). Położenie głośników, zamontowanych na matrycach, może być dokładnie sterowane a same matryce mogą być różnie konfigurowane, co widać na poniższym rysunku.

ncomms9661-f1

Rysunek pochodzi z oryginalnego artykułu http://www.nature.com/ncomms/2015/151027/ncomms9661/full/ncomms9661.html

Oznaczone kolorem purpurowym są obszary, w których można manipulować przedmiotami.

Obecnia Asier Marzo pracuje nad większą wersją urządzenia – pozwalającego na manipulowanie dużymi obiektami (ok. 10m) oraz nad urządzeniem mniejszym, które może służyć do precyzyjnego transportu wewnątrz ludzkiego organizmu.