Międzynarodowy Zderzacz Liniowy

Japonia przygotowuje się do realizacji gigantycznego projektu, którego efektem ma być powstanie i eksploatacja Międzynarodowego Zderzacza Liniowego – urządzenia analogicznego do Zderzacza Hadronów pod Genewą i innych dużych akceleratorów. Japońska Organizacja ds Badań Wysokich Energii, wydała plan działania. w którym zawarła postulat potrojenia zatrudnienia inżynierów i innych pracowników w ciągu najbliższych 4 lat.

ILC_SchemeTDR2

Schemat zderzacza

Jak obecnie się przewiduje zderzacz zajmie 31-kilometrowy tunel w prefekturze Iwate północ od Tokio. Ministerstwo edukacji musi być przekonane, że kraj ma zasoby ludzkie niezbędne do realizacji projektu, zanim zatwierdzi projekt, mówi Yasuhiro Okada, teoretyk w KEK. „Plan działania”, wydany wczoraj jest ważnym dokumentem mającym na celu udowodnienie ministerstwu, że kraj będzie miał wystarczające zasoby ludzkie. Japonia musi także znaleźć potencjalnych partnerów międzynarodowych, którzy wspomogą realizacje projektu wartego ok 10 miliardów dolarów.

Jak zapowiada Satoru Yamashita – fizyk z Uniwersytetu Tokijskiego – obecnie grupa zajmująca się projektem, chce otrzymać zielone światło od rządu do roku 2018, tak aby później rozpocząć negocjacje z innymi krajami, które chciałyby ich wesprzeć i rozpocząć budowe ok 2020 r. Pierwsze eksperymenty mogłyby rozpocząć się ok 2030 roku.

Międzynarodowy Zderzacz Liniowy zajmowałby się eksperymentami, które nie są przeprowadzane w Cernie. Między innymi chodzi o zderzanie a elektronów z pozytonami przy energiach ponad 500 GeV.