Ograniczenie wzrostu czarnych dziur

Nauczyliśmy się ze szkolnych podręczników, że czarna dziura pochłania wszystko co znajdzie się w jej pobliżu stając się coraz cięższa i cięższa.  W naszej galaktyce znajduje się czarna dziura ważąca ok. 4 milionów Słońc a astronomowie zanotowali już takie, których masa przekracza masę słońca miliardy razy.

Okazuje się jednak, że czarna dziura nie może rosnąć bez końca. W rzeczywistości bowiem „karmi” się ona krążącym wokół niej gazem i pyłem, który tworzy tzw. dysk akrecyjny.

Dysk akrecyjny

Jego ruch powoduje, że nagrzewa się on do wysokich temperatur (w wyniku procesu podobnego do tarcia). Oczywiście gazy i pył okrążają czarną dziurę tym szybciej i tym bardziej się nagrzewają, im jest ona masywniejsza. Jeśli masa czarnej dziury wynosi ok. 50 miliardów mas Słońca, to temperatura dysku akrecyjnego jest tak wysoka, że gazy zaczynają tworzyć gwiazdy a te znacznie łatwiej mogą się wydostać z pola grawitacyjnego czarnej dziury. W ten sposób proces wzrostu ekstremalnie ciężkich czarnych dziur może się zakończyć.