Przezroczyste ogniwa słoneczne nie popsują widoku

Wyobraźmy sobie wielkie wieżowce ze szkła i stali, w których niemal całą powierzchnią pozyskują energię słoneczną. Wystarczy wielkie okna takich budynków zmienić w przezroczyste ogniwa słoneczne i sukces jest pełny. Ogniwa słoneczne kojarzą się z czarnymi wielkimi płytami ustawionymi na dachach budynków bądź gdzieś na odsłoniętym terenie. Gdyby udało się zbudować przezroczyste ogniwa słoneczne, można by nimi pokryć tradycyjne okna a to zrewolucjonizowałoby nasze podejście do energetyki słonecznej.

Przezroczysty materiał, który pochłania energię światła? Czy to w ogóle możliwe? Przecież skoro pochłania światło, to nie powinien być przezroczysty.
Nie do końca. Okazuje się bowiem, że z naukowcom Michigan State University udało się wyprodukować materiał pochłaniający światło niewidzialne dla oka a mianowicie ultrafiolet i podczerwień. Światło to wystarcza aby przezroczyste ogniwa słoneczne miały wydajność ok 5% podczas gdy ich klasyczne odpowiedniki klasyczne mogą się poszczycić sprawnością ok. 15%.
Przezroczyste ogniwa słoneczne nigdy nie osiągną takiej efektywności jaką mają zwykłe ogniwa. Ich największa siła tkwi jednak w możliwości pokrywania nimi ścian budynków, szyb samochodowych a nawet gadżetów elektronicznych. Ta ogromna dostępna powierzchnia, która może być przeznaczona na pozyskiwanie energii, daje możliwość uzyskania ogromnej energii.
Badacze obliczyli, że gdyby pokryć wszystkie szklane powierzchnie w USA, które zajmują ok. 5-7 miliardów m2, można by zaspokoić ok. 40% popytu na energię.

Możliwość komentowania została wyłączona.