Rekord odległości teleportacji

Na odległość 6 km. udało się teleportować foton za pomocą sieci światłowodowej w Calgary w Kanadzie. Teleportacja polega na wykorzystaniu zjawiska splątania, które w teorii kwantów oznacza całkowitą synchronizację pewnych wybranych stanów kwantowych dwóch cząstek. Jeśli dwie cząstki są splątane, to nawet gdy są oddalone od siebie przekazują sobie zmiany stanów kwantowych w sposób natychmiastowy. Zmiana stanu, np. polaryzacji jednego fotonu, powoduje, że polaryzację zmieni drugi, splątany foton znajdujący się kilometr dalej. Zmiana ta nastąpi natychmiast. Coś podobnego zrobili naukowcy z Uniwersytetu w Calgary, przekazując stany kwantowe miedzy dwom fotonami z których jeden znajdował się w ratuszu miejskim a drugi w budynku uniwersytetu. Istotne jest to, że w eksperymencie pobito rekord odległości teleportacji i dokonano jej za pomocą istniejącej miejskiej infrastruktury złożonej z tzw. czarnych światłowodów, czyli takich, które nie posiadają żadnych urządzeń elektronicznych albo optycznych. Sieć takich światłowodów została przygotowana pod przyszłe technologie sieciowe.
1-towardsquant
Możliwość przekazywania stanów kwantowych w procesie, który jest niematerialny i bezczasowy oznacza całkowite bezpieczeństwo i poufność przekazywanych w ten sposób danych.

Widzimy, że teleportowane są nie tyle fotony co ich stany kwantowe. W przypadku cząstek elementarnych nie ma to wielkiego znaczenia, bowiem cząstki nie posiadają trwałych cech indywidualnych, tym bardziej trudno je odróżnić jeśli posiadają identyczne stany kwantowe, jak w przypadku teleportacji. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że słowo „teleportacja” jest trochę nadużywane w przekazach medialnych.