Tunel magnetyczny

Mało kto nie słyszał niczego o tunelach czasoprzestrzennych i związanych z nimi podróżach w czasie czy skracaniu podróży międzygwiezdnych. Tunele czasoprzestrzenne są skrótami łączącymi dwa bardo odległe punkty w przestrzeni i w czasie. Jak na razie są to obiekty czysto teoretyczne. Dotychczas nie zaobserwowano podobnych tworów w naturze a ich zbudowanie pochłonęłoby tak duże ilości energii, że póki co jest niemożliwe i chyba pozostanie niemożliwe jeszcze długi czas.
Zamiast marzyć, hiszpańscy naukowcy z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie wzięli sprawy w swoje ręce i stworzyli na początek tunel magnetyczny. Zachowuje się on dla pola magnetycznego, tak samo jak tunel czasoprzestrzenny dla pola grawitacyjnego.
20837672206_d45eefb669_o

Naukowcy umieścili wewnątrz ferromagnetycznej sfery, drugą warstwę nadprzewodzącą a do środka wsunęli ferromagnetyczny cylinder, do którego można zbliżyć magnes (czerwony cylinder z prawej strony).

Taka konstrukcja spowodowała, że pole magnetyczne wewnątrz jest niewykrywalne i przez to po przeciwległej stronie tunelu powstaje iluzja monopolu magnetycznego.

Jak widać eksperyment nie tworzy nowej jakości, ale mimo to Profesor Sanchez i współautorzy tego wynalazku przewidują jego zastosowanie w medycynie.

Powodzenia.