Ultralekkie aluminium – przełom w projektowaniu materiałów

Wszyscy wiemy że aluminium jest dość lekkim metalem. Gdy jednak wrzucimy do wody na przykład aluminiową łyżeczkę, opadnie ona na dno. Dzieje się tak, bo w swojej zwykłej formie aluminium jest gęstsze od wody.  Chemik, Alexander Boldyrev z Utah University i jego rosyjscy koledzy z Uniwersytetu w Rostowie, użyli komputerowego modelu aby wykazać, że można tak przebudować sieć krystaliczną metalu aby otrzymać naprawdę ultralekkie aluminium, które nie zatonie w wodzie.

Naukowcy wyszli od znanego kryształu, diamentu, zastąpili każdy atom węgla atomem aluminium uzyskując w ten sposób metastabilny kryształ, bardzo lekkiego aluminium, którego gęstość wynosi 0.61 g/cm3 w porównaniu z bardziej konwencjonalną formą tego metalu, której gęstość wynosi ok. 2.7 g/cm3. Widać że aluminium upakowane w strukturę diamentu mogłoby ważyć prawie 4.5 razy mniej niż oryginalne.

Niestety na razie materiał ten istnieje tylko w komputerze. Nie znamy wielu jego właściwości, w szczególności nie wiemy nic o jego wytrzymałości. Mimo to sam pomysł wykorzystania istniejącej już struktury (diamentu) do projektowania nowego wydaje się dość innowacyjny. Być może w przyszłości, takie podejście przyniesie dobre rezultaty w tej szybko rozwijającej się dziedzinie jaką jest wytwarzanie nowych materiałów.