Asteroidy dostarczają związki organiczne na Marsa

Do tej pory astronomowie zakładali, że substancje organiczne na Marsie pochodzą głównie z cząstek pyłu z kosmosu. Znacznie ważniejszym, niż do tej pory sądzono, dostawcą molekuł organicznych na Marsa są jednak asteroidy i komety. Ta przynajmniej pokazują symulacje komputerowe przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców prowadzonych przez holenderskich astronomów. Zgodnie z wynikami symulacji jedna trzecia materiału organicznego pochodzi z asteroid i komet.

W 2015 r. marsjański łazik Curiosity odkrył na powierzchni planety pozostałości cząsteczek organicznych. Naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób te cząsteczki trafiły na Marsa. Dominująca teoria głosiła, że ​​związki organiczne przywędrowały na Czerwoną Planetę razem z cząstkami międzyplanetarnego pyłu i meteorytów.

Międzynarodowy zespół naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych, podejrzewał jednak że teoria ta nie oddaje całej prawdy. Badacze założyli, że niektóre cząsteczki organiczne mogą być dostarczane przez asteroidy i komety. Aby zbadać czy ta hipoteza ma sens, zbudowali komputerowy model naszego układu słonecznego, w tym setki tysięcy asteroid i komet. Następnie użyli Peregrine, superkomputera z Uniwersytetu w Groningen, aby uruchomić model komputerowy.

Po kilku tygodniach obliczeń pojawiły się wyniki, które pokazały, że rocznie trafiają na Marsa 192 tony węgla.(jest to porównywalne z 8 ciężarówkami). Około 129 ton (67%) węgla pochodzi z międzyplanetarnych cząstek pyłu. Asteroidy dostarczają kolejne 50 ton rocznie (26%), a komety – około 13 ton (7%) związków organicznych.

Badania będą miały wpływ na przyszłe misje na Marsie. Łaziki marsjańskie, zdaniem astronomów, powinny uważnie przyjrzeć się kraterom uderzeniowym asteroid. W tych bowiem miejscach można znaleźć wiele materiałów organicznych.

Co więcej, badania mają znaczenie przy ustalaniu szans życia na egzoplanetach. Doktorantka Uniwersytetu w Groningen Kateryna Frantseva, która prowadziła badania, wyjaśnia, że w końcu w pobliżu innych gwiazd znajdują się również egzoasteroidy i egzokomety, które mogą dostarczać na powierzchnie planet pozasłonecznych związki węgla. Jeśli, oprócz tego, na takiej planecie znajdzie się woda, to mamy wymagane składniki do powstania życia.

Teraz naukowcy koncentrują się na planecie Merkury, na której znaleziono wodę. Chcą oszacować, ile wody na Merkurego mogą dostarczyć asteroidy i komety. Wkrótce chcą rozszerzyć swoje badania symulacyjne na systemy planetarne wokół innych gwiazd.