Bazy na Księżycu w 2030 r.

Wioski na Księżycu, zbudowane dzięki współpracy między astronautami i systemami robotycznymi na powierzchni Księżyca, mogą stać się rzeczywistością już w roku 2030. Do takich zgodnych wniosków doszli uczestnicy niedawnej międzynarodowej konferencji naukowców, inżynierów i ekspertów z branży.

 

W Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii odbyło się sympozjum zatytułowane „Księżyc 2020-2030 – Nowa era Coordinated załogowych i bezzałogowych”. ESA w swej wizji widzi Księżyc jako potencjalną odskocznię dla przyszłych misji na Marsa i potencjalnie innych miejsc.

Aby ta wizja stałą się się rzeczywistością, naukowcy muszą najpierw ustalić, czy zasoby na Księżycu są rzeczywiście tak duże jak myślimy.

„Ciągle mówimy o księżycowych zasobach naturalnych ale musimy wykazać mogą one być użyte” – powiedział Clive Neal – geolog planetarny z Uniwersytetu Notre Dame. Badania Neala dotyczą pochodzenia i ewolucji Księżyca, koncentrują się na petrologii i geochemii  z geofizyką i  obrazowaniu teledetekcyjnym zbiorów danych. Jako pasjonat programu lotów załogowych w USA i powrotu człowieka na Księżyc, od roku 1986 Neal był zaangażowany w liczne programy i badania Księżyca prowadzone przez NASA.

„Podstawowe znaczenie ma zbadanie wielkości złóż, składu i ich formy; wymaga to skoordynowanego programu poszukiwawczego. Kolejnym krokiem będzie wskazanie bądź stworzenie nowych technik ekstrakcji i złóż i ich wykorzystania. Wtedy dopiero wykażemy, że księżycowe zasoby mogą rzeczywiście umożliwiać badanie układu słonecznego” – stwierdził Clive Neal.

Spotkanie ESA skupiło się na konkretach m.in. rozwijaniu technologii w zakresie precyzyjnego lądowania robotów i kriogenicznego pobierania próbek.