Bombardowanie Marsa przez asteroidy mogło sprzyjać życiu?

Bombardowanie Marsa około 4 miliardów lat temu przez komety i planetoidy prawdopodobnie sprzyjało powstaniu warunków klimatycznych odpowiednich dla życia, przynajmniej na jakiś czas.

Profesor Stephen Mojzsis z Uniwersytetu w Kolorado stwierdził, że jeśli na początku Mars był tak jałowy i zimny, jak jest dzisiaj, uderzenie ogromnej asteroidy lub komety przyniosłoby wystarczającą ilość ciepła, aby stopić lód pod powierzchnią planety. Powstałyby lokalne systemy hydrotermalne podobne do tych, w Parku Narodowym Yellowstone, w którym dzisiaj żyją mikroby odporne na na wysokie temperatury potrafiące przetrwać w gotującej się wodzie lub zamieszkujące wody o tak dużej kwasowości, że rozpuszczają się w nich stalowe gwoździe.

Naukowcy od dawna wiedzą, że kiedyś na Marsie była bieżącą woda, o czym świadczą pradawne rzeczne doliny, delty i jeziora, powiedział Mojzsis. Upadek dużej asteroidy, oprócz wytworzenia źródeł hydrotermalnych mógłby przejściowo zwiększyć ciśnienie atmosferyczne planety i podgrzewać planetę na tyle, by spowodować uruchomienie od nowa uśpionego cyklu obiegu wody.

Badania pokazują, że bombardowanie miliardy lat temu Marsa przez komety i planetoidy byłoby bardzo korzystne dla rozwoju życia, o ile życie było w ogóle wtedy tam obecne”, Ale do tej pory nie mamy przekonujących dowodów, że życie na Marcie kiedykolwiek istniało.

Największe bombardowanie Marsa odbywało się około 3,9 miliarda lat temu, gdy rozwijający się układ słoneczny był ostrzeliwany przez roje komet, planetoid, księżyców i planet. W przeciwieństwie do Ziemi, która się „zregenerowała” po wielkim bombardowaniu dzięki erozji i ruchom płyt tektonicznych, ogromne kratery są nadal widoczne na Merkurym, Księżycu i Marsie.

Mojzsis i Abramov użyli klaster superkomputera Janus znajdujący się na Uniwersytecie w Kolorado aby stworzyć trójwymiarowe modele stosowane w badaniach. Dzięki tym modelom i symulacjom komputerowym mogli obserwować pojedyncze kratery w temperaturach poniżej milionów stopni i oceniać skutki uderzeń planetoid spadających  pod różnymi kątami i z różnymi prędkościami. Symulacja modelu obejmujący całą powierzchnię Marsa trwała do dwóch tygodni.

Badania wykazały, że ogrzewanie Marsa spowodowane przez kolizji z asteroidami prawdopodobnie trwało zaledwie kilka milionów, aż w końcu i tak Czerwona Planeta stała się zimna i niegościnna. Żaden z modeli nie prowadził do sytuacji w której Mars mógłby utrzymać ciepło przez dłuży czas.

Chociaż Mars Uważa się, że spędził większość swojej historii w stanie zimnym, Ziemia była prawdopodobnie do zamieszkania nad niemal całą egzystencję.

W 2009 roku badania przeprowadzone przez Mojzsisa i Abramova wykazały, że późnym okresie silnego bombardowania w wewnętrznym Układzie Słonecznym prawie 4 miliardy lat temu nie miał aby zniszczyć wczesne życie na Ziemi, a może nawet dały spowodowały jego rozwój. To, co tak naprawdę uratowało Ziemię to był jej oceany: Musiałyby one wyparować, aby życie zniknęło.

Z pewnością badania Marsa dostarczają nam cennych informacji na temat naszego własnego miejsca w Układzie Słonecznym, z pewnością znajomość historii naszego sąsiada poszerza nasze możliwości interpretowania wyników otrzymywanych z obserwacji planet pozasłonecznych. Szkoda tylko, że sugerują one, że życie na Marsie prawdopodobnie nie istniało, a jeśli nawet – to było ono tak bardzo wątłe, że nie zdołało przetrwać.