Broń laserowa przeciw asteroidom

Projekt o nazwie DE-STAR (Directed Energy System for Targeting of Asteroids and exploRation) ma chronić naszą planetę przed asteroidami i kometami, które groziłby upadkiem. Zakłada się, że system będzie bazował na laserze dużej mocy, krażącym na orbicie Ziemi, którego zadaniem byłoby odhylanie torów planetoid, komet i innych bliskich ciał niebieskich stanowiących zagrożenie dla naszej planety. Rozważany jest również znacznie mniejszy system, zwany DE-STARLITE, w którym specjalny pojazd kosmiczny podróżowałby obok obiektu stopniowo odchylając jego orbitę przez długi okres czasu.

Według autorów tych wniosków, celem projektów jest stworzenie na orbicie systemu obrony planetarnej zdolnego do ogrzewania powierzchni potencjalnie niebezpiecznych obiektów do temperatury parowania. Podkreślają, że parowanie na powierzchni przedmiotu stale wyrzuca materiał, tworząc siłę, która zgodnie z zasadą zachowania pędu, popycha obiekt w przeciwnym kierunku. Można to osiągnąć przez lasery rozmieszczone na stacjach kosmicznych znajdujących się w pobliżu asteroidy.

System powinien być zdolny do wysłania na odległą asteroidę promienia światła  o energii wystarczającej aby powstałe ciepło spowodowało parowanie litej skały. Obecnie lasery dużej mocy dostarczają gęstości energii wystarczającej do stopienia i odparowania dowolnego znanego materiału.

– Ogólnie rzecz biorąc, technologia jest już dostępna. Głównym wyzwaniem budowy pełnego DE-STAR jest jego wielkość – twierdzi Qicheng Zhang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, jeden z autorów projektu.

Zhang i jego współpracownicy twierdzą, że jeśli DE-STAR będzie miał baterię laserów o szerokości 100 m, to będzie mógł zmienić tor ruchu planetoidy o średnicy 100 m z odległości ok. 3.5 mln kilometrów. Jednakże, DE-STARLITE będąc mniejszy i mniej kosztowny może być bardziej praktyczną opcją. Na przykład, wersja o mocy 20 kW DE-STARLITE działając przez 15 lat może odchylić orbitę asteroidy o średnicy 300 m z odległości równej średnicy Ziemi. Wersja 1 MW mógłby odepchnąć asteroidę podobnych rozmiarów w ciągu 5 lat.

Wybór systemu zależy od okoliczności. Jeśli do nie będzie zbyt wiele czasu na wieloletnie zmienianie toru zbliżającej się asteroidy, to system DE-STAR zostanie ostatnia linią obrony.

Uruchomienie pełnego systemu DE-STAR jest uważane jako możliwe w  bardziej odległej przyszłości. Może się jednak okazać, że to jedna z niewielu możliwości obrony przed kometami długookresowymi, do których nawet przy nowoczesnej technologii nie da się wysłać sondy z laserem.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.