Futurystyczny plan podróży międzygwiezdnej

Ze słynnym fizykiem Stephenem Hawkingiem u boku, równie słynny internetowy inwestor Yuri Milner ogłosił we wtorek, że wyda 100 mln dolarów na realizację futurystycznego planu podróży do miejsc daleko poza naszym układem słonecznym.

Yuri Milner powiedział, że ostatecznym celem jest wysyłanie setek lub tysięcy małych statków kosmicznych, z których każdy ważyć będzie kilka gramów, do systemu gwiazdy Alfa Centauri. To 2000 razy dalej niż doleciała jakakolwiek inna sonda.

Napędzana energią pochodzącą z potężnej baterii naziemnych laserów, sonda poleci około z prędkością równą około 1/5 prędkości światła. Sondy osiągną Alpha Centauri w ciągu 20 lat, gdzie będą mogły dokonać obserwacji i wysłać wyniki z powrotem na Ziemię.

Być może sondy odkryją tam planetę lub planety – które zdaniem ekspertów na pewno się tam znajdują, ale nie ma jeszcze sprawdzonych, bezpośrednich obserwacji. Być może znajdą tam oznaki życia. Trzy gwiazdy, które tworzą Alpha Centauri są naszymi najbliższymi gwiazdami poza Słońcem.

S. Hawking dołączył do Milnera i założyciela Facebooka Marka Zuckerberga – czyli do zarządu projektu zwanego Breakthrough Starshot, który obejmuje jeszcze cały zespół naukowców. Milner stwierdził że jego 100 mln dolarów potwierdza jedynie wykonalność projektu, a jego uruchomienie wymagać będzie znacznie więcej pieniędzy.

Hawking jest również częścią projektu Milnera ogłoszonego latem ubiegłego roku użycia teleskopów naziemnych do poszukiwania inteligentnego życia w kosmosie.

Projekt Starshot zakłada, że mała sonda zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą konwencjonalnej rakiety, a następnie uwolniona. Sonda rozwinie następnie kilkumetrowy żagiel który pochwyci energię z ziemskich laserów. Milner stwierdził, że ogromne postępy w miniaturyzacji układów elektronicznych, technologii laserowej i wytwarzania bardzo cienkich i lekkich materiałów sprawiają, że taka misja staje się realistyczna.

Inwestor internetowy i naukowy filantrop Yuri Milner pokazuje mikroprocesorowy statek kosmiczny – Starchip – podczas konferencji prasowej.

„Możemy zrobić więcej, niż patrzeć w gwiazdy. Możemy właściwie do nich dotrzeć.”, powiedział internetowy inwestor.
Podobnego zdania jest Avi Loeb, przewodniczący wydziału astronomii Uniwersytetu Harvarda i członek kierownictwa i doradczego komitetu projektu Starshot oraz Stephen Hawking, który widzi w projekcie typową dla ludzi chęć przekraczania granic stwierdzając jednocześnie, że misja może rozpocząć się w ciągu życia jednego pokolenia

 

Projekt została ogłoszony w dniu 55-tej rocznicy lotu Jurija Gagarina Rosyjskiej, pierwszego człowieka w kosmosie.