Czy Galaktyka Andromedy powstała w wyniku zderzeń małych galaktyk?

Andromeda jest wielką galaktyką spiralną podobnie, jak nasza Droga Mleczna. Mało kto wie, że najbliższa nam Galaktyka Andromedy jest otoczona przez istny rój małych galaktyk, których wielkość stanowi ok 1% Drogi Mlecznej. Do tej pory zaobserwowano ok 20 takich karłowatych galaktyk, które są nazywane Andromeda II, Andromeda III, Andromeda IV itd.

Na fakt istnienia takich mikroskopijnych, w kosmicznej skali, galaktyk zwróciło uwagę odkrycie naukowców z Instytutu Nielsa Bohra. Zaobserwowali oni strumień gwiazd w jednej krążącej wokół Andromedy galaktyk. Ruch tych gwiazd świadczy o tym, że ta mikrogalaktyka zwana Andromeda II powstała z połączenia dwóch innych małych galaktyk. Połączenie dwóch galaktyk o tak niewielkich masach nie było jeszcze nigdy obserwowane.

Galaktyka Andromedy

We wczesnym wszechświecie galaktyki były w większości niewielkie. W wyniku kolizji i działania pola grawitacyjnego łączyły się ze sobą, tworząc coraz to bardziej masywne związane struktury gwiazd. Jednak nie wszystkie małe galaktyki zostały pożarte przez powstające olbrzymy. Niektóre z nich zaczęły krążyć wokół swych większych sąsiadów, tak jak te obserwowane 20 małych Andromed. 

Andromeda, odległa od nas tylko 2,5 mln lat świetlnych i jest widoczna gołym okiem.