Gdyby nie istniała Planeta 9

Od ponad roku trwają poszukiwania hipotetycznej dziewiątej planety Układu Słonecznego, znanej pod nazwą Planeta 9 lub Planeta X. Zebrano już wiele dowodów jej istnienia. Naukowcy coraz bardziej skłaniają się do poglądu, trudno byłoby wyjaśnić wiele zjawisk w naszym układzie planetarnym, gdyby Planeta 9 nie istniała.

Po raz pierwszy hipoteza istnienia tajemniczej planety została postawiona w styczniu 2016 r. przez Konstantina Batygina i Mike’a Browna’a,  którzy analizowali dziwne zachowanie  orbit obiektów znajdujących się dalej niż Neptun. Zgodnie z wyliczeniami, Planeta 9 jest 10 razy masywniejsza od Ziemi i krąży wokół Słońca 20 razy dalej niż Neptun. Do dzisiaj nie zanotowano bezpośredniej obserwacji, ale zbierane dowody istnienia planety są coraz bardziej przekonujące.

Dowodów dostarcza zachowanie się niektórych obiektów w tzw. Pasie Kuipera. Niemal wszystkie te obiekty krążą wokół Słońca w tym samym kierunku, po bardzo wydłużonych, eliptycznych  orbitach, nachylonych 30 ° względem płaszczyzny naszego układu planetarnego. Gdyby istniała w tym obszarze masywna planeta, obserwowane by mogły być także obiekty, których orbity są inaczej nachylone. Okazuje się, że tak jest: odkryto pięć obiektów, których orbity są nachylone 90 ° do orbity Ziemi czy innych planet naszego układu.

Z badań przeprowadzonych przez  Elizabeth Bailey,  badaczka planet z California Institute of Technology w Pasadenie, która wykazała, że Planeta 9 może wyjaśnić również nachylenie orbit planet naszego układu. Wszystkie one krążą co prawda w tym samym kierunku, niemal po tej samej płaszczyźnie, ale ta płaszczyzna jest nachylona względem równika Słońca o całe 6 °. Niby niewiele, ale jeśli planety powstały z e Słońca, powinny one się poruszać tak samo jako ono. Coś zmieniło nachylenie orbit wszystkich planet i tym czymś może być właśnie Planeta 9.

Widać, że samo założenie istnienia Planety 9 wyjaśnia co najmniej dwie zagadki. Za pomocą symulacji komputerowych można określić, gdzie nasza tajemnicza planeta się znajduje. Pozostaje już tylko dokonać bezpośredniej obserwacji.

Możliwość komentowania została wyłączona.