Gdyby nie istniała  Planeta 9

Gdyby nie istniała Planeta 9

Od ponad roku trwają poszukiwania hipotetycznej dziewiątej planety Układu Słonecznego, znanej pod nazwą Planeta 9 lub Planeta X. Zebrano już wiele dowodów jej istnienia. Naukowcy coraz bardziej skłaniają się do poglądu, trudno byłoby wyjaśnić wiele zjawisk w naszym układzie planetarnym, gdyby Planeta 9 nie istniała.

Po raz pierwszy hipoteza istnienia tajemniczej planety została postawiona w styczniu 2016 r. przez Konstantina Batygina i Mike’a Browna’a,  którzy analizowali dziwne zachowanie  orbit obiektów znajdujących się dalej niż Neptun. Zgodnie z wyliczeniami, Planeta 9 jest 10 razy masywniejsza od Ziemi i krąży wokół Słońca 20 razy dalej niż Neptun. Do dzisiaj nie zanotowano bezpośredniej obserwacji, ale zbierane dowody istnienia planety są coraz bardziej przekonujące.

Dowodów dostarcza zachowanie się niektórych obiektów w tzw. Pasie Kuipera. Niemal wszystkie te obiekty krążą wokół Słońca w tym samym kierunku, po bardzo wydłużonych, eliptycznych  orbitach, nachylonych 30 ° względem płaszczyzny naszego układu planetarnego. Gdyby istniała w tym obszarze masywna planeta, obserwowane by mogły być także obiekty, których orbity są inaczej nachylone. Okazuje się, że tak jest: odkryto pięć obiektów, których orbity są nachylone 90 ° do orbity Ziemi czy innych planet naszego układu.

Z badań przeprowadzonych przez  Elizabeth Bailey,  badaczka planet z California Institute of Technology w Pasadenie, która wykazała, że Planeta 9 może wyjaśnić również nachylenie orbit planet naszego układu. Wszystkie one krążą co prawda w tym samym kierunku, niemal po tej samej płaszczyźnie, ale ta płaszczyzna jest nachylona względem równika Słońca o całe 6 °. Niby niewiele, ale jeśli planety powstały z e Słońca, powinny one się poruszać tak samo jako ono. Coś zmieniło nachylenie orbit wszystkich planet i tym czymś może być właśnie Planeta 9.

Widać, że samo założenie istnienia Planety 9 wyjaśnia co najmniej dwie zagadki. Za pomocą symulacji komputerowych można określić, gdzie nasza tajemnicza planeta się znajduje. Pozostaje już tylko dokonać bezpośredniej obserwacji.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *