Kiedy pierwsza podróż międzygwiezdna?

Sonda napędzana zdalnie laserem będzie w stanie osiągnąć najbliższą (poza Słońcem) gwiazdę Alfa Centauri w ciągu 20 lat. To brzmi trochę jak historyjka science fiction, ale tak nie jest. I chociaż na taki lot na razie się nie zanosi, będzie on możliwy w przyszłości, co twierdzi profesor fizyki  Philip Lubin z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

W celu zbadania tej możliwości, Lubin i jego zespół będą pracować nad napędem fotonowym a w szczególności nad zastosowaniem laserów do napędzania statków kosmicznych.

Jednym z wielkich wyzwań ludzkości jest zbadanie innych układów gwiezdnych za pomocą wysyłanych do nich sond”, powiedział prof. Lubin. „Proponujemy system, który pozwoli zrobić pierwszy krok w kierunku międzygwiezdnej eksploracji za pomocą miniaturowych sond o kształcie cienkich żagli napędzanych z Ziemi za pomocą ukierunkowanego strumienia fotonów. W wyniku przeprowadzenia ostatnio wielu prac nad tego typu napędem,  wysyłanie sond daleko poza nasz układ słoneczny staje się realne”

Ostatecznym celem zespołu jest wysyłanie niewielkich sond w celu zwiększenia możliwości dalekiej teledetekcji teleskopów orbitalnych i naziemnych. Dofinansowanie pozwoli zespołowi Lubina stworzyć bardziej kompletny plan działań na rzecz utworzenia w pełni funkcjonalnego statku kosmicznego z układem wytwarzania energii, łączności laserowej i sterowanych pędników fotonowych. Projekt o nazwie Directed Energy Propulsion for Interstellar exploratioN (DEEP-in), będzie również wymagał opracowania elementów sterownika laserowego, które wymagają rozwoju technologii.

Kluczem funkcjonowania systemu jest zdolność do zbudowania zarówno napędu fotonowego, jak i sond o bardzo małej masie, które mogą poruszać się szybciej i dlatego bardziej nadają się do międzygwiezdnych misji, niż zwykłe „ciężkie” statki kosmiczne.

Konstrukcja DEEP-IN wymaga, aby główny silnik napędu znajdował się na orbicie Ziemi (lub w jej pobliżu).  Laser będzie źródłem strumienia energii świetlnej i ciśnienia fotonów, które będzie pchać statek kosmiczny podczas oddalania się od ziemi. Technologia nie posiada ograniczenia prędkości i pozwala na uzyskanie prędkości relatywistycznych niezbędnych do podróży międzygwiezdnych.

Te same systemy mogą być wykorzystywane do wielu innych celów,  w szczególności w podróżach wewnątrz układu słonecznego, szybkim transporcie na Marsa czy obronie planetarnej. Przykładem tej technologii, wykorzystywanej do ochrony Ziemi przed asteroidami może być projekt DE-Star polegający na: odchylaniu toru asteroidy za pomocą lasera. Więcej na temat De-Star można przeczytać tutaj.

Chociaż technika nie nadaje się do zastosowania w każdym statku kosmicznym, jednak takie podejście zdalnego napędu, stwarza zupełnie nowe możliwości. Projekt jest nie tylko krokiem w kierunku pierwszej misji międzygwiezdnej, ale co ważniejsze jest „pretekstem” pozwalającym projektować konieczną technologię, która daje możliwość zbudowania jednego napędu fotonowego, za pomocą którego będziemy w stanie stanie wysyłać dosłownie miliony sond o niewielkich masach.

Możliwość komentowania została wyłączona.