Krzyż wewnątrz Drogi Mlecznej

Dwójka astronomów – Melissa Ness z Uniwersytetu Maxa Plancka w Heidelbergu i Dustin Lang z Uniwerysteu w Toronto – ogłosili na Twitterze, że odkryli strukturę złożoną z gwiazd, w kształcie litery X, w centralnym zgrubieniu naszej galaktyki. Poprzednie symulacje komputerowe i obliczenia wskazywały, że taka struktura powinna istnieć jednak jak dotad nikomu nie udało się jej zobaczyć.

1-xmarksthespo

Struktura w kształcie litery X (fot. NASA/JPL-Caltech; D. Lang/Dunlap Institute)

Droga Mleczna jest galaktyką spiralną złożoną z pyłu, gazu i miliardów gwiazd o średnicy 100,000 lat świetlnych. Dysk galaktyki jest złożony z dwóch ramion spiralnych, z prostego odcinka – poprzeczki, która biegnie przez środek dysku oraz z centralnego wybrzuszenia gwiazd. Centralne wybrzuszenie przypomina prostokątne pudełko niektórzy astronomowie nazywają go czasem orzechem. Struktura o kształcie litery X jest integralną częścią wypukłości i poniekąd oznacza centrum Drogi Mlecznej.

Astronomowie uważają wybrzuszenie mogło być formowane na dwa różne sposoby: mogło powstać, gdy Droga Mleczna połączyła się z innymi galaktykami; lub utworzyła się bez przyczyn zewnętrznych , ale wyrosła z poprzeczki, z której powstały rozwijające się ramiona spiralne.

Najnowszy i najczystszy obraz wypukłości, pochodzi z teleskopu kosmicznego pracującego w zakresie podczerwieni (Wide-field Infrared Survey Explorer czyli w skrócie WISE). Teleskop zanim zakończył swoją pierwotną misję w 2011 roku zbadał 3/4 miliarda galaktyk, gwiazd i planetoid.

Jak twierdzi Melissa Ness wybrzuszenie jest niejako zapisem powstawania Drogi Mlecznej i  jeśli zrozumiemy to wybrzuszenie będziemy mogli zrozumieć podstawowe procesy, które uformowaały naszą galaktykę.

Kształt wypukłości mówi nam o tym, jak ona powstała. I na podstawie jej kształtu astronomowie skłaniają się do wyboru czynników wewnętrznych jako tych które utworzyły samą wypukłaść i strukturę w kształce X – w jej wnątrzu.

Istnienie takiej struktury, to również dowód, że nasza galaktyka nie doświadczyła poważnych zdarzeń. Gdyby w przeszłości istniały jakieś interakcje z innymi galaktykami kształt wybrzuszenia byłby zakłócony.