Lato na Tytanie

Kosmos jest ogromny i pusty więc, gdy zauważymy coś takiego, jak fale na jeziorze, na  księżycu gazowego giganta, mamy o czym mówić.

Na spotkaniu American Geophysical Union w San Francisco w tym tygodniu pojawiły się doniesienia, że na zdjęciach księżyca Saturna, Tytana, które przesłał próbnik ​​Cassini, widać światło odbite od powierzchni lodowatego morza węglowodorów nazwanego Ligeia Mare – . Kolejne zdjęcia ujawniły to samo zjawisko również na dwóch innych morzach Tytana. Uważa się że odblaski są wywoływane przez fale, co sugeruje, że Tytan posiada większą aktywność geofizycznośc, niż wcześniej sądzono.surfingontit

Widok z plaży na Tytanie. Źródło: NASA

Według obrazowania radarowego i po zastosowaniu modelowania matematycznego okazało się, że fale te mają wysokość tylko 1,5 cm  i poruszają się z prędkością 0,7 m/s. Nie trzeba dodawać, pojawiają się one na morzu ciekłych węglowodorów, głównie metanu, o temperaturze -180 stopni Celsjusza.

Planetolodzy są zdania, że fale te pokazują, że Tytan nie jest tylko zamrożonym ciałem kosmicznym, ale posiada zmieniające się środowisko. Uważa się,  że za pojawienie się fal odpowiada zmiana pór roku na Tytanie i jak zaczynające się właśnie na nim siedmioletnie lato. Procesy związane z zmieniającymi się porami roku na Tytanie tworzą wiatry, które mają powodować obserwowane zjawiska.

1-surfingontit
Fotografia po lewej pokazuje mozaikę zdjęć Tytana wykonanych przez sondę Cassini w bliskiej podczerwieni. Morz polarne Tytana są widoczne jako refleksy światła słonecznego. Na prawo – obraz radarowy Kraken Mare. Źródło: NASA Jet Propulsion Laboratory

Są inne dowody aktywności pogodowej na Tytanie: wydmy, koryta rzek i wybrzeża. Jednak jest to pierwsza obserwacja zjawiska pogodowego, a nie tylko jego wyniku. Wszystko razem, to pokazuje, że Titan ma bardziej dynamiczne środowisko, niż wcześniej sądzono.

Uważa się, że węglowodorowe jeziora na Tytanie mają głębokość dochodząca do 200 metrów i są skupione wokół północnego regionu polarnego. Tylko jedno z jezior jest posiadaokoło 9000 km3 metanu, co wynosi przekracza czterdziestoktrotnie rezerwy ropy naftowej i gazu na Ziemi.

Tytan jest drugim co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym, ustępując jedynie Ganimedesowi, a oba księżyce są większe od Merkurego. Tytan został odkryty w 1655 roku przez Christiaana Huygens’a.