Wilgotny Księżyc

Przez lata nie było pewności, czy na Księżycu jest woda. Próbki księżycowego gruntu przywiezione przez astronautów Apollo sugerowały, że księżyc jest suchy jak pieprz. Jednakże w ciągu ostatniej dekady kilka misji znalazło pokłady wody na Księżycu w postaci lodu pod powierzchnią w regionach, które znajduje się w strefie stałego cienia w pobliżu biegunów. Okazało się jednak, że nawet księżycowe skały też mają w sobie wodę. Księżyc nie jest zatem taki suchy jak się początkowo wydawało.

Czy można „wycisnąć” wodę z księżycowych skał, jak z gąbki? Okazuje się że rzeczywiście tak jest. Wody jest niewiele bo z pół tony księżycowego gruntu można by wycisnąć ledwie małą butelkę wody. Ale woda tam jest, i nie tylko na biegunach, ale jest prawdopodobnie dość powszechna.

Kluczowe znaczenie dla tego odkrycia miało zaobserwowanie okresów zwiększonej ilości cząsteczek wody w tzw. egzosferze – cienkiej warstwy gazów przylegających do powierzchni Księżyca. Obserwacji dokonał statek kosmiczny LADEE , wysłany przez NASA, który krążył wokół Księżyca od listopada 2013 do kwietnia 2014 roku.

Statek kosmiczny LADEE

 

Początkowo nie rozumiano dlaczego raz na jakiś czas zwiększa się zawartość wody w egzosferze. W końcu zespół badaczy przejrzał dane i odkrył, że  te wzrosty występują w okresach, gdy Księżyc przechodzi przez deszcze meteorów, takich jak Leonidy i Geminidy, które rokrocznie spadają na Ziemię. O ile maleńkie meteory na ogół nie docierają do powierzchni Ziemi, gdyż spalają się w atmosferze, to na Księżycu docierają one bez przeszkód na jego powierzchnie a impet meteoru może doprowadzić do wrzenia wody zawartej w skale i jej gwałtowne odparowanie.

Obliczono, że nawet maleńkie meteoryty o wadze ok. 0.15 g już są w stanie spowodować emisję wody. Takie z kolei meteoryty mogą wniknąć na głębokość ponad 8 cm. Oznacza to że wierzchnia warstwa księżycowego gruntu jest sucha. Woda pojawia się na głębokości 8 cm, w postaci lodu otaczającego ziarna pyłu.