Pęknięcia w polu magnetycznym Ziemi

Teleskop GRAPES-3 zawierający detektory mionów i analizujący promieniowanie kosmiczne w południowych Indiach wykrył „pękniecie” w polu magnetycznym Ziemi. Doszło do tego po wyrzucie dużej ilości plazmy z korony słonecznej, która uderzyła w Ziemię z bardzo dużą prędkością, ok. 2.5 mln km/h powodując ściśnięcie ziemskiej magnetosfery i burzę geomagnetyczną. Teleskop Grapes-3 zanotował to gwałtowne uderzenie promieniowania o energii 20eV 22 czerwca 2015 r. trwające około 2 godzin. Wtedy doszło też do zakłóceń sygnałów radiowych i zórz polarnych.
Magnetosfera Ziemi rozciąga się w promieniu miliona kilometrów, i działa jako pierwsza linia obrony przed strumieniem promieniowania kosmicznego, słonecznego, chroniąc w ten sposób życie na naszej planecie. Podczas ostatnich wydarzeń w wyniku tymczasowych „pęknięć” w polu magnetycznym naszej planety, doszło do przedostania się cząstek promieniowania do atmosfery. Promieniowanie zagięło się wokół Ziemi i z półkuli gdzie był dzień dotarło około północy 22 czerwca 2015 r. do Indii, gdzie znajduje się teleskop.
O fakcie tym dowiedziano się po przeprowadzeniu symulacji komputerowej na farmie komputerowej zawierającej 1280 procesorów, która została zbudowana przez zespół fizyków z Laboratorium Prominiowania Kosmicznego w mieście Ooty w Indiach. Praca na ten temat została niedawno opublikowane w Physical Review Letters
air_shower_detector_array_of_grapes-3_experimentGRAPES-3
Obsługiwany przez ten zespół teleskop GRAPES-3 jest najbardziej czułym urządzeniem rejestrującym promieniowanie kosmiczne i odgrywa duże znaczenie w badaniu zdarzeń, które mogą być bardzo groźne dla całej cywilizacji.