Planeta w odległości 39 lat świetlnych

Egzoplanet może być bez liku. Do tej pory potwierdzono odkrycie ok. 2000 takich planet , ale jedna z nich ukrywająca się pod nazwą GJ 1132b stała się przyczyną dreszczyku emocji wśród badaczy. Wiadomo, że planeta jest podobna do Ziemi: ma nieco większą średnicę i prawię tą samą gęstość, co sugeruje, ze może posiadać skalistą skorupę i żelazne jądro. Niestety prawdopodobnie nie ma atmosfery i jest zbyt gorąca, aby rozwinęło się na niej życie.

To co budzi duże zainteresowanie wśród astronomów to fakt, że planeta stanowi doskonały obiekt do badań: została ona dostrzeżona przez teleskop MEarth w Chile a odległość do niej wynosi tylko 39 lat świetlnych, co w skali kosmicznej praktycznie się nie liczy.

Transito_del_planeta_GJ_1132b

Przejście planety GJ 1132b na tle rodzimej gwiazdy

Planeta orbituje wokół gwiazdy, która jest o 1/4 mniejsza od Słońca i świeci dość słabo. Dlatego każde przejście na tle tarczy gwiazdy, powoduje jej stosunkowo duże zaćmienie, dzięki czemu można uzyskać więcej informacji, niż w przypadku odległych planet. Jeśli do tego dodać, że planeta okrąża swoją rodzimą gwiazdę raz na 1,6 dnia, to otrzymujemy idealny wprost obiekt badawczy.