Plany założenia kolonii na Marsie

Elon Musk – szef Space X – prywatnej firmy, która rozwija własny program kosmiczny, odkrył ostatnio swoje plany stworzenia pierwszej prawdziwej kolonii na Marsie, w której miało by żyć i pracować 100 osób. Kolonistów miano by wysłać na dużym statku kosmicznym tak, że koszt wysłania jednej osoby mógł by wynieść tylko 100 tys. dolarów.

Musk przedstawił swoją wizję ogromnej rakiety kosmicznej na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Guadalajarze w Meksyku. Stwierdził on, że po wstępnych misjach poszukiwawczych nastanie czas budowy „miasta” na Marsie.

Musk pokazał również futurystyczny film ilustrujący koncepcję systemu transportowego złożonego z rakiet wielokrotnego użytku i flotylli statków kosmicznych, z których każdy może zabrać około 100 osób.

Szef Space X jest wykazuje ogromny optymizm twierdząc, ze pierwsi ludzie mogą być wysłani około roku 2024. Przedtem jednak, w roku 2018, wysłany zostanie bezzałogowy statek ładunkowy.
Lot będzie dość drogi a jego realizacja będzie wymagała zawarcia umowy z agencją rządową. Cena „biletu” będzie wynosiła początkowo ok. 200 tyś. dolarów a w miarę rozwoju przedsięwzięcia ma spaść do 100 tysięcy. Wg Muska nie można bowiem myśleć o kolonizacji Marsa, jeśli koszt wysłania człowieka wynosi 10 mld. dolarów.
Istnieje także niebezpieczeństwo śmierci w trakcie wyprawy, zwłaszcza w początkowym okresie, śmiertelność na pewno będzie wysoka.
Space X nie jest jedyną firmą, która chce wysłać ludzi na Marsa. Podobne plany ma też Blue Origin (forma założona przez twórcę Amazon) oraz NASA.
Eksperci ostrzegają, że cała operacja wyłania tak dużych ilości ludzi na Marsa pochłonie ogromne pieniądze a Elon Musk nie ujawnia jeszcze szczegółów ich pozyskania. Trzeba się także zmierzyć wyzwaniami technicznymi, takimi jak tankowanie na orbicie, które nigdy nie zostało przeprowadzone, oraz budową składów paliwowych na Marsie. Moim zdaniem tak już bywa z ekspertami, że czasem zbyt mocno stoją na ziemi i często ignorują fakt, że rozwiązania problemów nigdy nie są znane od razu. Nie można więc wyrokować dziś, że coś nie uda się jutro.
Space X już dokonała technologicznego przełomu budując rakietę Falcon 9, która potrafi lądować pionowo i nadaje się do wielokrotnego użytku. To właśnie tego typu rakieta umożliwia znacznie zmniejszenie kosztów. wysyłania dużej ilości ludzi w kosmos.
Blue Origin również zbudował rakietę pionowego lądowania, ale firma skupia się na wysyłaniu ludzi na niską orbitę Ziemi, gdzie w ciągu kilku dziesięcioleci chce zbudować miasta zamieszkałe przez kilka milionów ludzi.