Pochodzenie wody

Naukowcy już od dawna nie byli pewni czy woda na naszej planecie istniała od zawsze, czy też pochodzi z komet które w przeszłości uderzały w Ziemię.

Obecnie grupa badaczy znalazła w skałach z wyspy Baffin w Kanadzie, dowody na to, że woda na Ziemi była obecna już w chwili jej formowania. Jak stwierdziła dr Lydia Hallis z Uniwersytetu w Glasgow – kierownik zespołu badaczy – skały z Baffin zawierają składniki z płaszcza Ziemi.15635699388_0fdbfa0c60_o

Normalnie do określenia źródeł wody wykorzystuje się pomiar stosunku zawartości deuteru do wodoru. Jednak stosunek ten zmienia się w skutek  np. aktywności tektonicznej i tym podobnych czynników.  Jedynie głęboko w płaszczu Ziemi stosunek ten pozostaje niezmienny. Ponieważ skały z Baffin są właściwie bazaltem powstałym z wydobywającej się z głębi Ziemi lawy, ich skład pozostał praktycznie niezmieniony. Zasadniczo są one jednymi z najbardziej pierwotnych skał, jakie znaleziono na powierzchni naszej planety dlatego dają nam bezcenny wgląd w historię Ziemi i pochodzenia wody.

W wyniku analizy chemicznej stwierdzono niższą zawartość deuteru niż w poprzednich badaniach, co przemawia za twierdzeniem, ze woda na Ziemi nie została na nią dostarczona po okresie formowania i oziębiania jej powierzchni. Zamiast tego najprawdopodobniej, woda pochodzi z pyłu okrążającego Słońce, z którego uformowała się nasza planeta.