Poszukiwacze życia na Marsie mają nowy cel badań

Dziwnie ukształtowane wgłębienie na Marsie może być dobrym miejscem do poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie, Depresja została prawdopodobnie utworzona przez wulkan pod lodowcem i mogło to być ciepłe, bogate pod względem chemicznym środowisko dobrze nadające się do życia mikroorganizmów.
Naukowcy z Instytutu Geofizyki, Uniwersytetu w Teksasie zaczęli badać to miejsce, ponieważ wyglądało na to, że mogą w nim znajdować się podstawowe składniki niezbędne do życia: woda, ciepło i składniki odżywcze.
Depresja znajduje się wewnątrz krateru, który wznosi się na krawędzi basenu Hellas i otoczony jest przez starożytne osady polodowcowe. To po raz pierwszy zwrócił uwagę jednego z uczonych – Josepha Levy – w 2009 roku, kiedy zauważył on, pęknięcia w tej depresji na fotografiach jak zrobionych przez Reconnaissance Orbiter Mars. Wyglądał podobnie do „kotłów lodu” na Ziemi – formacji występujących w Islandii i Grenlandii utworzone przez wulkany wybuchające pod lądolodem.

nars

Dopiero w tym roku, Levy i jego zespół badawczy byli w stanie dokładniej przeanalizować depresję użyciem stereoskopowych obrazów w celu zbadania, czy powstały w wyniku podziemnej aktywności wulkanicznej, która stopiła lód na powierzchni albo w wyniku zderzenia z asteroidą. W badaniach prowadzonych ze współpracownikiem Timothy Goudge, używano par obrazów o wysokiej rozdzielczości do tworzenia cyfrowych modeli terenu z zagłębień, które umożliwiły szczegółową analizę ich kształtu w trójwymiarze.

Analiza wykazała, że obydwa zagłębienia dzielone nietypowy kształt lejka, z szerokim obwodzie stopniowo zwężającym się wraz z głębokością.

„To nas zaskoczyło, co doprowadziło do wielu myśli o tym, czy to znaczy nie topniał skoncentrowane w centrum, usuwających lód i pozostawiono rzeczy napływać z boków. Albo jeśli miał krater uderzeniowy, zacząłeś się znacznie mniejsze krater w przeszłości, oraz przez sublimację lodu z dala, to rozszerzyliśmy pozornej wielkości krater „, powiedział Levy.

Po przetestowaniu scenariuszy formowania dla zagłębienia, badacze stwierdzili, ma ono wiele oznak pochodzenia wulkanicznego. Brakuje  w nim szczątków uderzenia i posiada wzór złamań związanych szybkim usuwaniem lodu przez topienie lub sublimację.

To właśnie  interakcja między lodem a lawą mogła stworzyć warunki odpowiednie do życia. Dlatego wgłębienie zostało zarejestrowane, jako obiecujące miejsce, które powinno być zbadane przez kolejne misje marsjańskie poszukujące dawnego życia na tej planecie.

Możliwość komentowania została wyłączona.