Poszukiwanie inteligentnych cywilizacji wokół czerwonych karłów

Poszukiwanie sygnałów radiowych z obcych światów zostanie poszerzone o 20.000 gwiezdnych układów planetarnych, które wcześniej były uważane za niezbyt sprzyjające powstaniu inteligentnego życia pozaziemskiego.

Nowe dane naukowe doprowadziły jednak ​​do tego, że Instytut SETI postanowił zbadać systemy planetarne wokół czerwonych karłów- słabo świecących, długo żyjących gwiazd, które są średnio o miliardy lat starsze niż nasze Słońce.

„To może być tej jeden przypadek, w którym starsze jest lepsze”, powiedział Seth Shostak, znany astronom z kalifornijskiej SETI – prywatnej organizacji non-profit poszukującej pozaziemskiej cywilizacji. „Starsze systemy planetarne miały przecież więcej czasu na powstanie na nich inteligentnych gatunków.”

Dwuletni projekt polega na skanowaniu 20 tysięcy czerwonych karłów znajdujących się najbliżej nas z listy około 70 tysięcy.

Aby to zrobić, naukowcy będą używać Allen Telescope Array w północnej Kalifornii. Jest to grupa 42 anten, które mogą obserwować jednocześnie trzy gwiazdy.

ata1_h

Allen Telescope Array

Anteny będą skanować kilka pasm częstotliwości od 1 do 10 GHz a mniej więcej połowa z nich będzie ustawiona na tak zwanych magicznych częstości – bezpośrednio związane z podstawowymi stałymi matematycznymi. Według naukowców z SETI  jest prawdopodobne, że istoty pozaziemskie próbują zwrócić uwagę na siebie właśnie za pomocą sygnałów emitowanych w takich specjalnych częstotliwościach..

Przez długi czas naukowcy wykluczyć wyszukiwanie wokół czerwonych karłów, ponieważ strefy sprzyjające życiu wokół takiej gwiazdy są małe. W dodatku planety krążyłyby po orbicie bardzo blisko gwiazdy, tak że w końcu ich ruch wirowy wyhamowałby i byłyby odwrócone ciągle tę samą stroną w kierunku gwiazdy. Z tego powodu jedna strona planety byłaby bardzo gorąca, a druga – zimna i ciemna.

Ale ostatnio, naukowcy dowiedzieli się, że ciepło może przepływać z oświetlonej strony planety do tej ciemniejszej. W ten sposób na znacznej część powierzchni może powstać życie. Ponadto nowe dane sugerują, że gdzieś między jedną szóstą a połową wszystkich czerwonych karłów ma planety w strefach sprzyjających życiu. Jest to procent porównywalny, a być może większy niż dla gwiazd podobnych do Słońca.