W poszukiwaniu życia w układzie Proxima b

Grupa astronomów szuka finansowania projektu budowy teleskopu umożliwiającego fotografowanie powierzchni najbliższych planet pozasłonecznych. Chodzi tu w szczególności o układ planetarny gwiazdy Proxima b, wokół której krąży  planeta podobna do Ziemi.

Projekt budowy teleskopu, który będzie znany pod nazwą ELF (ExoLife Finder), jest realizowany przez Planets Foundation – grupę astrofizyków, inżynierów i przedsiębiorców, którzy postanowili zebrać niewielką kwotę 35 tysięcy dolarów na budowę prototypu tylko jednego fragmentu teleskopu. W pełni funkcjonalny teleskop ma zostać wybudowany na pustyni Atacama w Chile.

Teleskop ma składać się z 16 kolistych zwierciadeł wklęsłych, o średnicy 5m każde, które mają zbierać światło dochodzące z odległych układów planetarnych. Zgodnie z duchem czasów grupa postanowiła zebrać pieniądze poprzez serwis znany finansowania społecznościowego Kickstarter.com.  Za te fundusze będzie zbudowany sterownik zwierciadeł, odpowiedzialny za poruszanie zwierciadłami.

Teleskop kosmiczny ELF poszukujący życia na Proxima b
Teleskop kosmiczny ELF

Plany zakładają powstanie teleskopu o średnicy 25m, zdolnego do obserwacji powierzchni egzoplanet odległych o 25 lat świetlnych. Na pierwszy ogień pójdzie oczywiście planeta w układzie Proxima b, odległa od nas jedynie o 4,2 lata świetlne.
ELF będzie również zdolny do detekcji „znaczników życia” takich jak woda, tlen, metan i ozon w atmosferze oraz substancji umożliwiających fotosyntezę na powierzchni planety.

Jeśli próba uzyskania niewielkich funduszy się powiedzie, w przyszłym roku wystartuje kolejna zbiórka pieniędzy – tym razem w wysokości 130 mln dolarów potrzebnych do budowy całego teleskopu.

Poszukiwanie życia we wszechświecie zawsze cieszyło się popularnością. Naukowcy liczą więc na zapał wielu amatorów astronomii, którzy nie będą szczędzić pieniędzy dla tak spektakularnego projektu. Zapowiadają, że wkrótce po zbudowaniu teleskopu będą w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mamy sąsiadów w najbliższym otoczeniu, czy też nie.

Możliwość komentowania została wyłączona.