Przeminęło z wiatrem

Miliardy lat temu Mars mógłby być siedliskiem życia, dzisiaj to zimna pustynna planeta smagana huraganowymi wiatrami i burzami piaskowymi trwającymi kilka miesięcy. Do tej przerażającej przemiany doszło na skutek utraty większości atmosfery.
Dla zbadania ewolucji atmosfery Marsa NASA wysłała statek kosmiczny okrążający tę planetę, o nazwie MAVEN (skrót od Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission), mający na swoim pokładzie szereg urządzeń badawczych począwszy od spektrometrów do analizatorów wiatru słonecznego. Okazuje się, że to właśnie wiatr słoneczny doprowadził do „wydmuchania” atmosfery. Wiatr słoneczny to strumień bardzo rozrzedzonego naładowanego elektrycznie gazu jonów nieustannie emitowanego przez Słońce. Do tragedii doszło najprawdopodobniej we wczesnej historii planety, gdy nasze Słońce było młodsze a przez to moc wiatru słonecznego i promieniowania ultrafioletowego był większa.
Obecnie atmosfera Marsa jest zbyt zimna i zbyt rzadka by woda na planecie mogła istnieć w stanie ciekły. Dawniej jednak klimat Marsa był o wiele cieplejszy – wystarczająco ciepły by życiodajna woda mogła płynąć swobodnie po powierzchni – o czym świadczą ślady koryt rzecznych odkrywane dzisiaj.
Badania przeprowadzone przez dwóch uczonych Bruce’a Jakosky i Marka Slipskiego za pomocą orbitera MAVEN, doprowadziły do wniosku, że z atmosfery Marsa ulotniło się ok 65% argonu. Aby otrzymać ten wynik naukowcy mierzyli stężenie w atmosferze dwóch izotopów argonu. Ponieważ jeden z izotopów jest lżejszy, to właśnie on ulatniał się szybciej. Po miliardach lat w atmosferze większość argonu była stanowił gaz złożony z atomów cięższego izotopu. Gdy uczeni zmierzyli zmiany zawartości tego izotopu ze wzrostem wysokości, udało im się obliczyć ile argonu ulotniło się z atmosfery Marsa w ciągu całej jego historii.
Uczeni skupili się na argonie dlatego, że jest to gaz szlachetny więc nie reagował z innymi pierwiastkami i nie tworzył związków, które np. mogłyby opaść na powierzchnię planety i zostać wbudowane w skały. Jedynym sposobem na usunięcie argonu z atmosfery jest stopniowe wybijanie go przez wiatr słoneczny.