Składniki życia przyniesione przez meteoryty

Tak się zdarzyło, że w roku 1998 na ziemię spadły dwa meteoryty. Pochodziły one z pasa asteroidów w którym krążyłyod miliardów lat. Nie byłoby w tym wydarzeniu niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że oba obiekty zawierały podstawowe składniki życia. Są to bowiem pierwsze meteoryty w których znaleziono ciekłą wodę i mieszaninę związków organicznych takich, jak węglowodory i aminokwasy.

Naukowcy przebadali kryształy soli znajdujące się na obu meteorytach za pomocą promieni rentgenowskich. To pozwoliło nie tylko na wykrycie związków organicznych i wody ale także pochodzenie obiektów. Są one prawdopodobnie odłamkami planetoid Ceres i Hebe, krążących w pasie asteroidów, które są największym źródłem meteorytów spadających na Ziemię.

Zamknięte w obu ciałach niebieskich duże ilości związków organicznych jest często porównywane do prehistorycznych owadów uwięzionych w bursztynie. W przeciwieństwie do tych ostatnich, nasze meteoryty nie są jednak dowodem na istnienie życia poza Ziemią, przed miliardami lat, chociaż nie można tego wykluczyć.