Sposób na kosmiczne śmieci

W ubiegłym roku satelita Sentinel-1A należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej zderzył się z niedużym kawałkiem kosmicznego złomu. Dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu, uszkodzenia panelu słonecznego, spowodowane zderzeniem, okazały się niewielkie. Krążące z prędkością ok 30 tys. km/h wokół Ziemi kosmiczne śmieci, których liczba jest szacowana na okołu 500 tysięcy obiektów stanowią już realne niebezpieczeństwo dla satelitów i przyszłych misji kosmicznych. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku zderzeń liczba śmieci wzrasta. Z kolei im jest ich więcej, tym częściej dochodzi do zderzeń i uwalniania większej ilości śmieci. Może się okazać, że w pewnym momencie ten przyśpieszający proces będzie nie do zatrzymania. Przestrzeń kosmiczna stanie się wtedy niemożliwa do eksploracji.
Aby temu zapobiec naukowcy proponują czasem dość ciekawe rozwiązania. W jednym z ciekawszych projektów przewiduje się zbieranie kosmicznych śmieci przez osobliwy statek kosmiczny będą w istocie cieńszą niż ludzki włos membraną o powierzchni ok. 1m2.

Naukowcy przewidują użycie wielu takich statków kosmicznych, z których każdy owinie się wokół jakiegoś kosmicznego śmiecia i ściągnie go w dół do atmosfery, gdzie spłonie.
Aby stworzyć taki nietypowy statek kosmiczny, naukowcy musieli myśleć w sposób niestandardowy. Membrana ma być zbudowana z dwóch cienkich na 10 mikronów kawałków tworzywa sztucznego. Będą na niej nadrukowane ogniwa słoneczne i układy elektroniczne.
W szczelinie między arkuszami tworzywa sztucznego, o grubości 15-20 mikronów, znajdzie się paliwo. Statek kosmiczny będzie mógł się wyginać, dzięki polimerowym „mięśniom”, które będą stymulowane napięciem elektrycznym. Cały statek kosmiczny ma ważyć nieco ponad 30 g.

Naukowcy planują na początek wysłanie flotylli 50 statków, które otrzymawszy współrzędne znanych i śledzonych kosmicznych śmieci, w ciągu 5 dni przechwycą je a gdy ich silniki skierują ciąg w przeciwnym kierunku,  obiekty spowolnią i w ciągu 10 dni obniżą orbitę aż do zetknięcia z atmosferą, w której statki i przechwycone śmieci spłoną.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz